Ovaj potez označava kraj jednog od Googleovih posljednjih preostalih proizvoda u drugom najvećem gospodarstvu svijeta.
Web stranica Google Translate posvećena Kini za sada korisnike preusmjerava na verziju usluge za Hong Kong. Međutim, ni to nije dostupno iz Kine.
Ukidamo Google Translate u kontinentalnoj Kini zbog niske upotrebe.
Izjava iz Googlea.
Google je imao napet odnos s kineskim tržištem. Američki tehnološki div je, zbog stroge vladine cenzure na internetu, povukao svoju tražilicu iz Kine 2010. godine. Njegove druge usluge — poput Google Maps i Gmail — također su učinkovito blokirane od strane kineske vlade, prenosi CNBC.
Kao rezultat toga, lokalni konkurenti kao što su tražilica Baidu i div društvenih medija i igrica Tencent počeli su dominirati kineskim internetskim prostorom u područjima od pretraživanja do prijevoda.
Google je ovih dana vrlo ograničeno prisutan u Kini. Dio hardvera, uključujući pametne telefone, proizveden je u Kini. Ali The New York Times je prošlog mjeseca izvijestio da je Google dio proizvodnje svojih pametnih telefona Pixel prebacio u Vijetnam.
Tvrtka također želi pokušati navesti kineske programere da naprave aplikacije za njihov operativni sustav Android koje će zatim biti dostupne globalno putem Google Play Storea, iako su blokirani u Kini.
2018. Google je istraživao ponovni ulazak u Kinu sa svojom tražilicom, ali je nakon oštre reakcije zaposlenika i političara odustao od tog projekta.
Američka poduzeća uhvaćena su usred stalnih napetosti u tehnološkoj sferi između SAD-a i Kine. Washington se i dalje brine zbog kineskog potencijalnog pristupa osjetljivim tehnologijama u područjima kao što su umjetna inteligencija i poluvodiči.
U kolovozu je američki proizvođač čipova Nvidia otkrio da će Washington ograničiti prodaju određenih komponenti Kini.