Dok su neke zemlje relativno spremne za umirovljenike i mogu se nositi povećanjem starijeg stanovništva. Druge već osjećaju pritisak i bore se s izazovima koje donosi ubrzano starenje stanovništva.
Koje su zemlje najbolje opremljene za pružanje podrške svojim starijim građanima, odnosno ? Ova grafika koristi podatke iz Natixis Global Retirement Index 2022. kako bi prikazala najbolje zemlje za umirovljenje u cijelom svijetu, na temelju nekoliko različitih čimbenika, prenosi bankar.me.
Što zemlju čini pogodnom za umirovljenike?
Kada ljudi razmišljaju o tome što neko mjesto čini idealnim mjestom za odlazak u mirovinu, prirodno je pomisliti na bijele pješčane plaže, toplu klimu i beskonačne sunčane dane.
Globalni indeks umirovljenja (GRI) ispituje umirovljenike iz drugačije, više kvantitativne perspektive. Godišnje izvješće razmatra 44 različite zemlje i rangira ih na temelju njihove sigurnosti mirovine. Indeks uzima u obzir 18 čimbenika koji su grupirani u četiri sveobuhvatne kategorije:
- Zdravlje: izdaci za zdravstvo po glavi stanovnika, očekivani životni vijek i neosigurani zdravstveni troškovi.
- Kvaliteta života: stupanj sreće, voda i sanitarni uvjeti, kvaliteta zraka, drugi čimbenici okoliša i bioraznolikost/stanište.
- Materijalno blagostanje: Dohodak po stanovniku, jednakost dohotka i razina zaposlenosti.
- Financije: državni dug, ovisnost o starosti, kamatne stopeKamate su trošak, odnosno cijena koju plaćate za pozajmlji..., inflacijaInflacija je povećanje opće razine cijena u određenom vre..., upravljanje, porezi i loši bankovni krediti.
10 najboljih zemalja za odlazak u mirovinu:
- Norveška
- Švicarska
- Island
- Irska
- Australija
- Novi Zeland
- Luksemburg
- Nizozemska
- Danska
- Češka
S ukupnim rezultatom od 81%, Norveška je na prvom mjestu kao zemlja koja je najpogodnija za umirovljenike.
Norveška je na vrhu ovogodišnjeg popisa iz nekoliko razloga. Za početak, postigla je najvišu ocjenu u kategoriji Zdravlje, ponajviše zahvaljujući visokom prosječnom životnom vijeku, koji iznosi 83 godine, odnosno 9 godina duže od svjetskog prosjeka.
Norveška također ima najvišu ocjenu od svih zemalja u kategoriji upravljanja, kategoriji koja mjeri razinu korupcije u zemlji, političku stabilnost i učinkovitost vlade, te je u trostrukoj vezi s Japanom i Luksemburgom u zdravstvenoj kategoriji.
Druga na listi je još jedna europska zemlja, Švicarska, s ukupnim rezultatom od 80%. To je najviše rangirana zemlja za ekološke čimbenike i također ima najvišu ukupnu ocjenu u kategoriji mirovinskih financija, što je čini zemljom idealnom za umirovljenike.