Globalna konzultantska kompanija McKinsey & Company anaizirala je mogućnosti Metaverse-a da generira do 5 bilijuna dolara do 2030. godine. Uzimajući u obzir bezbrojne razvojne projekte usmjerene na potrošače i poslovanje koje bi metavere treebao zadovoljiti, te potencijal koji ima. izvješće je kreirano pod naslovom “Stvaranje vrijednosti u metaverzumu” ističe potencijal tehnologije da generira vrijednost do 5 bilijuna dolara do 2030. godine.
“Naš je rad započeo anketiranjem više od 3,400 potrošača i rukovoditelja o usvajanju metaverse-a. O njegovom potencijalu i načinu na koji može promijeniti ponašanje. Također smo intervjuirali 13 viših čelnika i stručnjaka za metaverse”, navodi se u izvješću izdanom od McKinsey-a.
Četiri tehnološka pokretača
Kako bi metaverse dosegnuo svoj puni potencijal, izvješće je istaknulo potrebu za četiri tehnološka pokretača. Uređaji proširena stvarnost/virtualna stvarnost, senzori, dodirni elementi i periferne jedinice. Osim toga jako j bitan razvoj interoperabilnosti i otvorenih standarda, mrežnih platformi i razvojnih alata. Međutim, uspjeh metaverzuma mjeri se većim fokusom na maksimiziranje ljudskog iskustva s ciljem pružanja pozitivnih iskustava potrošačima, krajnjim korisnicima i građanima, piše Hrvatski Bitcoin Portal.
Do danas su metaverse inicijative vezane za marketing, učenje i održavanje virtualnih sastanaka imale najvišu razinu usvajanja u raznim industrijama. No prema rezultatima ankete provedene među višim rukovoditeljima koju je McKinsey proveo u travnju 2022., većina inicijativa oko metaverse-a doživjela je nisku do srednju prihvaćenost.
Metaverse je prevelik i ne smije ga se ignorirati
Prema McKinseyju, do 2030. godine sasvim je vjerojatno da bi se više od 50% događaja uživo moglo održati u metaverseu. Osim toga, aktivnosti u metaverseu mogle bi utjecati na više od 80% trgovine. U istraživanju je dodano da bi se većina učenja, razvoja i suradnji mogla dogoditi u metaverseu.
Očekujemo da će prosječni korisnik interneta do 2030. provesti do šest sati dnevno u iskustvima metaversu.
navodi se u izvješću McKinsey & Company
Više od 120 milijardi dolara već je pristiglo u metaverzum prostor 2022., što je više nego dvostruko od 57 milijuna dolara 2021., piše Hrvatski Bitcoin Portal.
“Iako se procjene uvelike razlikuju, predviđamo da bi metaverzum mogao generirati do 5 bilijuna dolara do 2030. godine. Naša procjena potencijalnog utjecaja metaverzuma do 2030. temelji se na pogledu odozdo prema gore na slučajeve korištenja potrošača i poduzeća, proizašlih iz rasprava i konzultacija s 20 internih i vanjskih stručnjaka. Ukratko, ova prognoza je naša najbolja procjena s obzirom na vrlo visoke razine tehničke, regulatorne i društvene nesigurnosti”, stoji u izvješću.
Metaverse će u potpunosti promjeniti komercijalne i osobne živote ljudi
Sa svojim potencijalom generiranja vrijednosti do 5 bilijuna dolara do 2030., metaverzum je jednostavno prevelik da bi ga se zanemarilo. U metaverzumu je već sada prisutno nekoliko velikih banaka i investicijskih kuća, uključujući JPMorgan, HSBC, Standard Chartered Bank i Fidelity Investments. Osim toga, istraživanje provedeno u travnju pokazalo je da će metaverzum biti najpopularnije mjesto za kriptovalute. 70% ispitanika slaže da će “napredak tehnologije kriptovaluta i blockchainaTermin blockchain jednostavno se može prevesti na hrvatski ... biti kritičan za oblikovanje budućnosti metaverzuma”. Osim McKinseyja, postoje i druge procjene veličine metaverzuma pa tako Goldman Sachs vidi metaverse kao priliku od 8 bilijuna dolara.