Petak, 22 studenoga, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Nemojte praviti ove greške da ne biste ostaviti loš dojam na razgovoru za posao

Pozvani ste na razgovor za posao koji želite. Želite se dopasti ljudima koji bi vam trebali biti novi poslodavac. Skrećemo pozornost na stvari koje po svaku cijenu treba izbjeći. Cilj je izgradili dobar odnos s osobama koje vas intervjuiraju.

Trebate znati da je dokazano da jeddopadljivost prilikom razgovora za posao izuzetno važna prilikom odabira kandidata za posao. Dopadljivost nije urođena osobina i može se razviti.

Nitko ne zna sve

Odlučili se dobiti željeni posao i ubjediti poslodavca da ste idealan kandidat. nemojte upasti u zamku s preuveličavanjem vještina koje posjedujete.

Neki kandidati šalju životopise s dugim popisom vještina. Mislim da biste morali biti superjunak da biste ih imali sve.

Miranda Kalinowski, voditeljica regrutiranja u Meti

Budite iskreni o tome što doista znate i koje vještine imate. Razmislite o jednoj ili dvije kvalitete koje vas definiraju. Prezentirajte to sjajnim pričama i konkretnim primjerima. Ako svoje predstavljanje usredotočite na nekoliko istinskih kvaliteta, osoba koja vas regrutira osjetit će da vas stvarno upoznaje. Umjesto da ga se hrani izmišljenom pričom o tome koliko ste divni, krasni i sposobni. Bit ćete puno simpatičniji ako ste prizemni i iskreni.

Egocentričnost

Želite ostaviti dojam da ste simpatični, fokusirajte se na sebe. Prema studiji s Harvarda, ljudi obično 60 posto razgovora govore o sebi. I kad ne govore o sebi, razmišljaju što će reći o sebi. To je vrlo odbojno.

Razumljivo je da se prilikom traženja posla želite predstaviti i podijeliti svoje priče. Ali na intervjuu biste trebali više vremena posvetiti postavljanju pitanja o razgovoru o tvrtki i osobi koja s vama razgovara i predstavlja tvrtku, nego priči o svojim kvalitetama.

Neki stručnjaci upozoravaju da na razgovoru za posao više impresioniraju pitanja koja postavljaju kandidati nego samopromocija koju najčešće nude. Pripremite za intervju promišljena pitanja. Takva usredotočenost na vašu publiku i vaše zanimanje za njihova stajališta ne samo da će im se svidjeti, već će i pokazati da ste osoba koja sluša i može izgraditi odnos s drugima. Ovo je važna vještina za svaku osobu koja traži posao.

Ilustracija razgovora za posao
Ilustracija razgovora za posao

Arogancija

Na razgovoru za posao svakako je dobro ostaviti dojam samouvjerenosti. Budite pažljivi, treba imati mjeru. Tanka je linija između visokog nivoa samouvjerenosti i arogancije. Ne dozvolite da se ponašate kao da ste dobili posao prije nego što vam bude rečeno da ste primljeni. Takva arogancija može biti odbojna. Odluke i zaključke prepustite ispitivaču. Nemojte uzurpirati ulogu te osobe. Htjet ćete pokazati da je razgovor bio izvrstan i da poštujete izbor osobe.

Suzdržanost

Kandidati za posao mogu postati nervozni, a ponekad to znači da postanu šutljivi. Ostavlja loš dojam kod sugovornika. ispada da niste spremni na suradnju i distanciranost. Kada razgovarate s menadžerom za zapošljavanje, izbjegavajte blijede odgovore. Odgovarajte tako da pokažete svoju osobnost i autentičnost.

Utisak pretjerane ležernosti

Tražeći posao mogu potkopati svoju simpatičnost time što su previše ležerni. Nitko tko vas intervjuira ne želi da imate stav kao za subotnjoim kavom. Jedan od načina da to izbjegnete je iskazivanje poštovanja. Obavezno dođite na vrijeme. Zahvalite osobi koja vas intervjuira na vremenu. I svakako pošaljite poruku zahvale unutar nekoliko sati nakon vašeg razgovora.

Ne budite pretjerano ležerni ni prilikom izbora odjeće. Odjenite se profesionalno. Uredno odijelo ili haljina pokazat će da sastanak shvaćate ozbiljno. Čak i ako idete na razgovor u manju ili kreativnu tvrtku, dobro se odjenite. Obično je bolje pogriješiti s pretjeranom formalnošću nego s pretjeranom ležernošću.

Izvor: Točka na I / Fast Company

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno