Ako ste ove godine odlučili stvoriti novu naviku – ili se riješiti loše – vjerojatno ste već odustali od svoje misije. I ima smisla: stvaranje navike je teško i svaki put kad pogriješite osjećate to kao osobni neuspjeh.
Također se pripremate za neuspjeh, kaže Katherine Morgan Schafler, psihoterapeutkinja i autorica knjige “The Perfectionist’s Guide to Losing Control”. “Većina ljudi djeluje pod disfunkcionalnom pretpostavkom da je promjena proces u jednom koraku koji se postiže zaustavljanjem ili pokretanjem nečega”.
Iako ovaj okvir olakšava provođenje promjena u kratkom roku, on također otežava dugoročno održavanje promjena, piše CNBC Make it. Jedan od načina da novoj navici date šansu da izdrži dulje jeste tretirati promjenu kao proces u više koraka, kaže Schafler.
Umjesto promatranja promjene kao čina u jednom koraku, Schafler predlaže korištenje petostupanjskog modela promjene koji su razvili istraživači James Prochaska i Carlo DiClemente.
Ovo “otključavanje” može pomoći onima koji žele stvoriti određenu naviku ili prestati s nekom navikom, ali imaju problem s tim.
Petostupanjski model promjene
1. Predkontemplacija
U ovom trenutku ne znate da želite napraviti promjenu. I ne vidite da ćete to učiniti u doglednoj budućnosti. Niste svjesni kako vaši postupci utječu na vaš život i više ste koncentrirani na “prikupljanje iskustava”.
Ako već želite napraviti promjenu, možda ste već prošli fazu.
2. Kontemplacija
Ovdje počinjete stalno iznova razmišljati o svojim iskustvima i o tome što vam odgovara, a što ne. Možda primjećujete prednosti i nedostatke određenih navika. Još uvijek ne osjećate poziv na akciju.
3. Priprema
U ovoj ste fazi odlučili da se želite promijeniti i prikupljate materijale i informacije koji će vam pomoći da olakšate tu promjenu.
Na primjer, ako želite početi trčati, možete obuti tenisice za trčanje izaći. Mogli biste nazvati prijatelja koji stalno trči i pitati ga kako je počeo.
4. Djelovanje
Ovo označava početak promjena u ponašanju i vjerojatno je faza koju povezujete s promjenom jer je najvidljivija.
“Ako ste došli do ove faze, bilo je potrebno jako puno mentalne energije, vremena, razmišljanja, rada i emocionalnog rizika”, piše Schafler. “Bez obzira na to što se sljedeće dogodi, imate na što biti ponosni.”
5. Održavanje
Ova faza je “ključna i često zanemarena”, piše ona. Promjena je samo početak putovanja. Sada morate održati naviku.
Znajte da ćete nazadovati. Možda ćete trčati tri puta tjedno mjesec dana, a zatim potpuno izgubiti motivaciju za sljedeći mjesec. To je u redu, piše Schafler. Podsjetite se da nazadovanje nije neuspjeh i okružite se sustavom podrške koji vas potiče da nastavite ako pogriješite.