Inženjeri u Japanu postavili su svjetski rekord za najveću brzinu interneta. Internet je toliko brz da biste mogli preuzeti gotovo 80.000 filmova u samo jednoj sekundi.
Brzina interneta obično se mjeri količinom podataka koja se može prenijeti između dva uređaja u jednoj sekundi. Novi rekord je 319 terabita u sekundi (Tb/s). To je dvostruko više od prethodnog svjetskog rekorda za najveću brzinu interneta i oko 7,6 milijuna puta brže od prosječne brzine kućnog interneta (42 megabita u sekundi).
Kabeli od optičkih vlakana
Različite vrste internetskih veza prenose podatke preko različitih vrsta hardvera. Stare dial-up veze, na primjer, oslanjale su se na telefonske žice, dok najbrža vrsta interneta dostupna danas — fiber — koristi optičke kabele.
Ovi kabeli prenose podatke pomoću impulsa svjetlosti koji putuju duž tankih optičkih vlakana sa staklenim ili plastičnim jezgrama. Vjerojatno ne bi bilo teško integrirati tehnologiju u postojeću infrastrukturu.
Kako bi oborili rekord za najveću brzinu interneta, istraživači s japanskog Nacionalnog instituta za informacijsku i komunikacijsku tehnologiju razvili su eksperimentalno optičko vlakno s četiri jezgre, umjesto samo jednom.
Zatim su kombinirali svoje vlakno s laserom koji je ispaljivao impulse na različitim valnim duljinama i tehnikama višestrukog pojačanja signala. To im je omogućilo prijenos podataka na udaljenosti većoj od 2900 kilometara brzinom od 319 Tb/s.
Optika budućnosti
Laser i pojačala koji se koriste za obaranje rekorda najbrže internetske brzine nisu jeftini. Stoga ne trebate očekivati 300 Tb/s kućnog interneta u skorije vrijeme.
Međutim, postoji jedan dio eksperimenta koji bi mogao utjecati na vaš život u ne tako dalekoj budućnosti: optika.
Istraživači su uspjeli upakirati sve četiri jezgre u vlakno istog promjera kao vlakna s jednom jezgrom koja se koriste za isporuku današnjeg optičkog interneta. To znači da možda neće biti previše teško integrirati tehnologiju u postojeću infrastrukturu.
Nadamo se da takva vlakna mogu omogućiti praktičan prijenos velike brzine podataka u bliskoj budućnosti, pridonoseći ostvarenju okosnice komunikacijskog sustava potrebnog za širenje novih komunikacijskih usluga izvan 5G mreže.
Izvor: Newscutter