Usporedbom broja sati koje ljudi rade u različitim zemljama može se dobiti uvid u standarde rada, ekonomsku produktivnost, pa čak i zakone o radu.
Imajući to na umu, pogledajte koliko radnih sati građani zemalja OECD-a (plus još nekoliko) provode na poslu na temelju prosječnog godišnjeg radnog vremena.
Podaci koje smo dobili od OECD-a navedeni su u tablici u nastavku. Sve brojke su iz 2021. (zadnje dostupne), s izuzetkom Kolumbije, Rusije i Turske koje su iz 2020.
Top 10
Na vrhu je Meksiko, gdje prosječni radnik radi više od 2000 sati godišnje. To odražava dinamiku rada u zemlji, koja obično uključuje šestodnevni radni tjedan. U kontekstu, 2128 sati je 266 osmosatnih radnih dana.
Jedina druga zemlja koja prelazi 2000 godišnjih radnih sati po radniku je Kostarika, koja je često na vrhu Indeksa sretnog planeta (HPI). Svjetskog ekonomskog foruma, koji je mjera blagostanja, očekivanog životnog vijeka i ekološkog otiska.
Gledajući s druge strane liste, dvije zemlje koje rade najmanje sati su Njemačka i Danska. A sve zbog dobrih zakona o radu u tim zemljama, kao i njihovog naglaska na ravnoteži između privatnog i poslovnog života.
Na primjer, njemački Zakon o radnom vremenu (Arbeitszeitgesetz) navodi da dnevno radno vrijeme ne smije biti duže od osam sati. Dani se mogu produžiti na 10 sati, ali samo ako prosječno rade osam sati po radnom danu u razdoblju od šest mjeseci.
Međutim, manje radnih sati ne znači da je zemlja manje produktivna. Njemačka je poznata po svojim industrijama kao što su automobilska i farmaceutska industrija. Gdje robotika i druge tehnologije mogu uvelike povećati produktivnost.
Tome u prilog ide i BDP po glavi stanovnika, u kojem je Njemačka značajno porasla od 2000. godine.
Izvor: visualcapitalist.com / bankar.me