Točno prije 25 godina, na današnji dan, 22. lipnja 1998. godine, u optjecaj su puštene prve novčanice konvertibilne marke. Pušteni su apoeni od 50 F, 1 KM, 5 KM i 10 KM. Puštanjem prvih novčanica, počela je povijest domaće valute kao zakonskog sredstva plaćanja u Bosni i Hercegovini.
Nedugo poslije, novčanicama manjih apoena, pridružuju se i novčanice većih apoena. I to 27. srpnja 1998. godine kada su u optjecaj puštene novčanice u apoenima 20 KM, 50 KM i 100 KM. Novčanica apoena 200 KM izdana je 15. svibnja 2002. godine i naposljetku je upotpunila tadašnju apoensku strukturu novčanica konvertibilne marke.
Prve kovanice konvertibilne marke izdane su također 1998. godine, 9. prosinca u apoenima 10 F, 20 F i 50 F. Potom u većim apoenima 1 KM i 2 KM 31. srpnja 2000. godine. I na kraju, 5. siječnja 2006. godine, u najmanjem i najvećem apoenu od 5 F i 5 KM.
Od novčanica konvertibilne marke izdanih 1998. godine, novčanice u apoenima 50 F, 1 KM, 5 KM su naknadno povučene iz opticaja i prestale biti zakonsko sredstvo plaćanja. Njihovo su mjesto u upotrebi zauzele kovanice konvertibilne marke. Trenutno apoensku obitelj novčanica i kovanica konvertibilne marke koje su u opticaju čini pet apoena novčanica i sedam apoena kovanica.
Gotovinski platni promet u Bosni i Hercegovini, prije uvođenja konvertibilne marke, bio je opterećen brojnim valutama. Teško je bilo izboriti put da KM valuta potisne povjerenje u druge i postane valuta od povjerenja za građanstvo i gospodarstvo. Uložen je ogroman napor da se stvore zakonski i regulatorni okviri za uvođenje konvertibilne marke. U skladu sa zakonskom regulativom u Bosni i Hercegovini, domaća plaćanja obavljaju se isključivo konvertibilnom markom.
Prve novčanice i kovanice
Tijekom 1998. godine provedena je opsežna promotivna kampanja o uvođenju domaće valute. Novčanice izdane 1998. godine proizvedene su u tiskari Francois-Charles Oberthur u Francuskoj. Troškovi proizvodnje prvog izdanja novčanica KM su financirani donacijom Vlade Francuske. Kovanice su proizvedene u kovnici Royal Mint iz Velike Britanije. Novčanice konvertibilne marke su izdane u dvije verzije dizajna, dizajnu Federacije BiH i dizajnu Republike Srpske. Razlikuju se po motivima osobe na prednjoj strani novčanice, motivima na poleđini novčanica, kao i redoslijedu latiničnog i ćiriličnog pisma. Sve ostale karakteristike, uključujući veličinu, boju i zaštitna obilježja, potpuno su iste za obje verzije. Novčanica apoena 200 KM izdana je u jednoj varijanti dizajna.
Nakon puštanja novčanica u optjecaj, obje verzije dizajna su se ubrzo potpuno ravnopravno koristile na teritoriji cijele Bosne i Hercegovine. Novčanice se punih 25 godina, bez obzira na verzije dizajna, koriste bez ikakvih razlika u platnom prometu države. Povjerenje stečeno u konvertibilnu marku ne poznaje podjele.
Kada su u pitanju kovanice konvertibilne marke, svi apoeni kovanica imaju jedinstven dizajn.
Osnovni dizajn novčanica nije nikad mijenjan, ali su, u cilju bolje zaštite novčanica od krivotvorenja, pojedina zaštitna obilježja zamijenjena novim.
Nakon prvih izdanja novčanica i kovanica KM pa do danas, Centralna banka Bosne i Hercegovine je u cilju redovne opskrbe građanstva, komercijalnih banaka i gospodarstva u Bosni i Hercegovini, izradila više izdanja novčanica i kovanica. Sukcesivno ih je puštala u optjecaj strogo se pridržavajući pravila valutnog odbora utvrđenog Zakonom o Centralnoj banci Bosne i Hercegovine.
Centralna banka Bosne i Hercegovine kontinuirano brine o nivou kvalitete KM gotovog novca i zaštite od krivotvorenja. Time se osigurava integritet i zaštita novca u optjecaju, ali i povjerenje u novčanu jedinicu Bosne i Hercegovine.
Povjerenje građana
Povjerenje u konvertibilnu marku održano je i u izvanrednim situacijama poput globalnih financijskih kriza, pandemije Covid-19 ili turbulencija na financijskim tržištima uzrokovanih ratnim stanjem u Ukrajini. U svim tim prilikama bilježena je veća potražnja za gotovinom u konvertibilnim markama. U navedenim situacijama Centralna banka Bosne i Hercegovine je blagovremeno osigurala dovoljne količine gotovine u konvertibilnim markama koji je putem komercijalnih banaka u BiH došao do svih onih koji su poželjeli podići gotov novac sa svojih računa. Također, Centralna banka je osigurala i dovoljne količine novčanica eura koje su distribuirane komercijalnim bankama za zahtjeve za podizanje gotovine u eurima. A mnogo je puta dokazana puna konvertibilnost domaće valute u EUR, koja se garantira u skladu sa Zakonom o Centralnoj banci.
Danas je izvan monetarnih vlasti u optjecaju više od 106 milijuna komada novčanica i 490 milijuna komada kovanica konvertibilne marke ukupne vrijednosti 7,5 milijardi KM. Ova vrijednost je neusporedivo veća u odnosu na vrijednost gotovog novca KM na kraju 1998. godine kada je iznosila 162 milijuna KM. Rasla je iz godine u godinu zajedno s povjerenjem u domaću valutu.
Na kraju, možemo zaključiti da je u prethodnih 25 godina konvertibilna marka postala simbol monetarne sigurnosti u Bosni i Hercegovini. Te da je Centralna banka Bosne i Hercegovine izvršila svoje zadatke u cilju održavanja stabilnosti domaće valute u skladu sa valutnim odborom.