U BiH najtraženija zanimanja nisu iz IT sektora, već iz sektora građevinarstva i usluga, rekao je Dominik Raškaj, marketing i PR menadžer portala Boljiposao.com.
Najveći broj BiH državljana trenutno odlazi u Sloveniju, Njemačku, Austriju pa u Hrvatsku, gdje također nedostaje radnika. No situacija s dobivanjem dozvola kompliciranija nego u drugim europskim zemljama.
“Ono što je zanimljivo je da ove godine Hrvatska nije najtraženija i najzanimljivija za građane BiH. Takva situacija je iz više razloga. Veliku ulogu igra situacija s inflacijom. Moram napomenuti da je Hrvatska najlošija u europskim zemljama. Sindikat po stopi inflacijeInflacija je povećanje opće razine cijena u određenom vre..., dakle, primanja su ostala ista, ali je životni standard poskupio. Bilježimo i blagi pad kada je riječ o turističkoj sezoni u Hrvatskoj, što također utječe na odlazak naših radnika u tu zemlju. U Hrvatskoj također postoji problem oko izdavanja radnih dozvola, čekanja i do devet, deset mjeseci“, pojasnio je Raškaj.
Slovenija učinkovitija od Hrvatske
Smatra da je to iskoristila Slovenija koja svoje dozvole rješava u najkraćem mogućem roku, najkasnije u roku od mjesec dana. Uglavnom je potrebno oko 15, 20 dana.
“Najveći broj državljana BiH trenutno odlazi u Sloveniju, Njemačku, Austriju, a zatim u Hrvatsku. Kada je riječ o najtraženijim zanimanjima, Hrvatskoj trenutno nedostaje 20.000 građevinskih radnika koji bi radili na potresnoj obnovi. To je stvarno veliki broj. Imamo i radnike koji ne žele raditi i primaju socijalnu pomoć u Austriji i Njemačkoj No, zadnje informacije koje stižu iz Austrije su da počinju temeljito provjeravati one ljude koji primaju socijalnu pomoć, koji su radno sposobni. Koji ne žele prihvatiti posao koji im se nudi u Austriji“, naglasio je Raškaj.
U prošloj godini najtraženiji radnici u Bosni i Hercegovini bili su u IT sektoru
“Međutim, došlo je do pada potražnje u IT sektoru, tako da ove sezone za IT gotovo da nemamo oglasa. Najviše smo se bojali da će se val otpuštanja iz Amerike preliti na Europu i Bosnu i Hercegovinu. Trenutno , u Bosni i Hercegovini najtraženija zanimanja u sektoru građevinarstva, od stolara, armirača, zavarivača, zatim sektor transporta. Nedostaju vozači kamiona. Uslužne djelatnosti – trgovina, ali i zbog turističke sezone u Hercegovini postoji nedostatak radnika u hotelijerstvu, zatim u ugostiteljskim objektima. Dodao bih i obrtničke manje radnje gdje nedostaje postolara, mehaničara…“, istaknuo je Raškaj.
Sama plaća nije dovoljna
Ukazao je i na veliki problem u građevinskom sektoru, gdje plaće nisu niske.
“To znači da više nije samo pitanje plaća, nego je problem i u komunikaciji. Smatramo da svaka ozbiljna tvrtka u BiH treba imati kvalitetnog PR-a koji će biti prva linija komunikacije s građanima i koji treba detaljno objasniti što poslodavac nudi osim plaće”, rekao je Raskaj.
Iako veliki broj BiH građana odlazi u Njemačku, smatra da je zabrinjavajuća činjenica njemačkog Zavoda za zapošljavanje koji je ukazao na pad potražnje za dizajnerima.
Ako se dizajneri više ne traže, vjerujem da će i Njemačka krenuti u smjeru recesije i krize, rekao je Raškaj.
Osim građevinskog sektora, najveći problem je u području turizma.
Ugostiteljski objekti diljem Europe muku muče s radnom snagom, od konobara do hotelijera, sobarica, čitača, rekao je Raškaj.
Loš obrazovni sustav
Podijelio je i podatak da je od početka ove godine do 20 posto radne snage iz Hrvatske otišlo u druge zemlje.
“Tome je pridonio Schengen, jer je otvorio vrata građanima koji žive uz granicu sa Slovenijom da tamo odlaze raditi jer su plaće veće. U BiH je u odnosu na prošlu godinu broj odlazaka veći za deset posto Najčešći uzrok tome što građani, ali i poslodavci koji nam se obraćaju, navode političku situaciju u BiH, a primanja su na drugom mjestu“, pojasnila je Raškaj.
Smatra kako je za rješavanje problema s deficitarnim zanimanjima potrebno pozabaviti se obrazovnim sustavom, povezati obrazovne institucije na svim razinama i napraviti analize tržišta rada.
“Studenti se ne upisuju u tražena zanimanja. Vidimo da u Hrvatskoj trenutno ima 20.000 upražnjenih mjesta na upisima, pa nema studenata koji bi upisivali tražena zanimanja. U Hrvatskoj, BiH i regiji, još uvijek upisujemo fakultete koji lijepo zvuče – pravni, ekonomski… Još uvijek se ne pokušava ograničiti upis za ona zanimanja kojih je trenutno previše na tržištu. Te pomaknuti fokus, za ona zanimanjima koja su deficitarna”, istaknuo je Raskaj.
Dok političke borbe u Bosni i Hercegovini traju, mladi pakuju kofere i sve više napuštaju ovu zemlju.
Zaustavite val odlazaka
Svakodnevno smo svjedoci odlaska mlade kvalificirane radne snage, što dovodi do toga da sve manje ljudi ostaje u Bosni i Hercegovini.
Prema popisu stanovništva iz 2013. godine, u Bosni i Hercegovini živi nešto više od pola milijuna mladih, od 19 do 29 godina.
Ne postoje precizni podaci koliko ih je proteklih godina napustilo zemlju. No istraživanja pokazuju da svaka druga mlada osoba razmišlja o privremenom ili trajnom odlasku.
Raškaj smatra da je jedno od rješenja za zaustavljanje vala odlaska mladih smirivanje političke situacije.
Mišljenja je da Bosna i Hercegovina ima potencijala za privlačenje stranih investicija, što će omogućiti dodatna radna mjesta.
Izvor: akta.ba