Petak, 22 studenoga, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Američko-kineski tehnološki rat: RISC-V čipovi novo bojno polje

U novom frontu američko-kineskog tehnološkog rata, administracija predsjednika Joea Bidena suočava se s pritiskom nekih zakonodavaca da američkim tvrtkama ograniči rad na besplatno dostupnoj tehnologiji čipova koja se široko koristi u Kini. Potez je to koji bi mogao promijeniti način na koji globalna tehnološka industrija surađuje preko granica.

U pitanju je RISC-V, koji se čita kao “rizik pet”. Tehnologija otvorenog koda koja se natječe sa skupom vlasničkom tehnologijom britanske tvrtke za dizajn poluvodiča i softvera Arm Holdings. RISC-V se može koristiti kao ključni sastojak za bilo što, od čipa pametnog telefona do naprednih procesora za umjetnu inteligenciju.

Neki zastupnici, , pozivajući se na razloge nacionalne sigurnosti, pozivaju Bidenovu administraciju da poduzme mjere u vezi s RISC-V.

Zakonodavci su izrazili zabrinutost da Peking iskorištava kulturu otvorene suradnje među američkim tvrtkama kako bi unaprijedio vlastitu industriju poluvodiča. Što bi moglo narušiti trenutno vodstvo SAD-a u području čipova i pomoći Kini da modernizira svoju vojsku. Njihovi komentari predstavljaju prvi veliki pokušaj da se ograniči rad američkih tvrtki na RISC-V.

Zastupnik Mike Gallagher, predsjednik odabranog odbora Zastupničkog doma za Kinu, rekao je u izjavi za Reuters da Ministarstvo trgovine treba zahtijevati od svakog amerikanca ili američke tvrtke da dobije izvoznu dozvolu prije nego što stupi u kontakt s subjektima NR Kine vezano za RISC-V tehnologiju.

Takvi pozivi da se regulira RISC-V najnoviji su u američko-kineskoj borbi oko tehnologije čipova. Ova je borba eskalirala prošle godine sa širokim izvoznim ograničenjima za koja je Bidenova administracija rekla Kini da će ih ažurirati ovog mjeseca.

KPK (Kineska komunistička partija) zlorabi RISC-V kako bi zaobišla dominaciju SAD-a nad intelektualnim vlasništvom potrebnim za dizajn čipova. Osobe u SAD-u ne bi trebale podržavati strategiju prijenosa tehnologije u NR Kini koja služi degradaciji američkih zakona o kontroli izvoza”, predstavnik

Michael McCaul, predsjednik odbora za vanjske poslove Predstavničkog doma

Preispitivanje tehnološkog krajolika

McCaul je rekao kako želi da Ured za industriju i sigurnost, dio Ministarstva trgovine koji nadzire propise o kontroli izvoza, poduzme potrebne korake. Te će nastaviti sa donošenjem zakona ako se to ne ostvari.

Ured konstantno preispituje tehnološki krajolik i okruženje prijetnji te kontinuirano procjenjuje kako najbolje primijeniti naše politike kontrole izvoza za zaštitu nacionalne sigurnosti i očuvanje ključnih tehnologija, rekao je glasnogovornik Ministarstva trgovine u izjavi.

“Komunistička Kina razvija open-source arhitekturu čipova kako bi izbjegla naše sankcije i razvila svoju industriju čipova”, rekao je Rubio u izjavi za Reuters. “Ako ne proširimo našu kontrolu izvoza na ovu prijetnju, Kina će nas jednog dana nadmašiti kao globalnog lidera u dizajnu čipova.”

“Bojim se da naši zakoni o kontroli izvoza nisu opremljeni za suočavanje s izazovom softvera otvorenog koda – bilo u naprednim dizajnima poluvodiča poput RISC-V ili u području umjetne inteligencije – i potrebna je dramatična promjena paradigme”, rekao je Warner.

RISC-V nadzire neprofitna zaklada sa sjedištem u Švicarskoj koja koordinira napore među profitnim tvrtkama za razvoj tehnologije.

Tehnologija RISC-V došla je iz laboratorija na Kalifornijskom sveučilištu Berkeley. A kasnije ju je financirala Pentagonova Agencija za napredna obrambena istraživanja (DARPA). Njegovi tvorci usporedili su ga s Ethernetom, USB-om, pa čak i internetom, koji su besplatno dostupni i oslanjaju se na doprinose iz cijelog svijeta kako bi inovacije učinili bržima i jeftinijima.

HUAWEI

Rukovoditelji kineske tvrtke Huawei Technologies prihvatili su RISC-V kao stup napretka te zemlje u razvoju vlastitih čipova. Ali Sjedinjene Države i njihovi saveznici također su skočili na tu tehnologiju, s gigantom za izradu čipova Qualcomm. Koji radi s grupom europskih automobilskih tvrtki na čipovima RISC-V. A Alphabetov Google kaže da će napraviti Android, najpopularniji operativni sustav na svijetu, koji radi na RISC-V čipovima.

Qualcomm je odbio komentirati. Njegovi rukovoditelji rekli su u kolovozu kako vjeruju da će RISC-V ubrzati inovacije vezane za čipove i transformirati tehnološku industriju.

Ako bi Bidenova administracija regulirala sudjelovanje američkih tvrtki u švicarskoj zakladi na način na koji zakonodavci traže, taj bi potez mogao zakomplicirati način na koji američke i kineske tvrtke rade zajedno na otvorenim tehničkim standardima. To bi također moglo stvoriti prepreke za kinesku težnju za samodostatnošću čipova. Ali i za napore SAD-a i Europe da stvore jeftinije i svestranije čipove.

Potencijalna ograničenja američke vlade američkim tvrtkama u vezi s RISC-V mogla bi biti ogromna tragedija. To bi bilo kao da nam zabranjuju rad na internetu. Bila bi to velika pogreška u smislu tehnologije, vodstva, inovacija i tvrtki i radnih mjesta koja se otvaraju.

Jack Kang, potpredsjednik poslovnog razvoja u SiFiveu, startupu sa sjedištem u Santa Clari u Kaliforniji koji koristi RISC-V

Reguliranje otvorene rasprave o tehnologijama rjeđe je od regulacije fizičkih proizvoda. Ali nije nemoguće, rekao je Kevin Wolf, odvjetnik za kontrolu izvoza u odvjetničkoj tvrtki Akin Gump. Postojeća pravila o izvozu čipova mogla bi pomoći u stvaranju pravnog okvira za takav prijedlog, rekao je Wolf.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno