Čini se da ovogodišnja kriza uglavnom zaobilazi tržište nekretnina u BiH, barem ako je suditi po prodaji novih stanova koja je u odnosu na isto razdoblje prošle godine veća za 10,9 posto. Posrednici i investitori tvrde da je došlo do stabilizacije u branši.
Prema posljednjim podacima Državnog zavoda za statistiku BiH, u trećem kvartalu ove godine prodano je 720 stanova, od čega 249 u Banjoj Luci.
Statističari su izračunali i da je korisna površina prodanih novih stanova u trećem tromjesečju ove godine, u odnosu na isto razdoblje prošle godine, također veća za 15,5 posto.
Direktor banjalučke agencije “Remax” Dragan Milanović kaže da su pozitivni statistički pokazatelji rezultat stabilizacije tržišta.
– Prošle godine zbog poskupljenja građevinskog materijala uzrokovanog inflacijom, zbog rata u Ukrajini, cijene nekretnina su rasle, a prva reakcija kupaca bila je pad potražnje, jer se nije znalo hoće li potrajati. mjesec, dva, pet, pa je došlo i do pada prodaje.. Tako je bilo cijelu prošlu godinu, a ove godine imamo blagi rast prodaje koji nije dosegao 2021. koja je vjerojatno bila rekordna godina. Kupci su se pomirili s novim cijenama i prodaja je porasla – rekao je Milanović za “Glas”.
Istaknuo je kako je vrlo zanimljiv podatak da je prodana veća kvadratura stanova u odnosu na prošlu godinu.
– Razlog je što kupci manjih stanova, koji se većinom financiraju kreditima, nemaju mnogo čimbenika u svojim rukama. Prije svega veće kamateKamata je cijena uporabe tuđih novčanih sredstava. Kamate ..., ali i inflacijaInflacija je povećanje opće razine cijena u određenom vre... koja je opteretila njihove kućne proračune pa se ne mogu toliko zaduživati kao prije jer im veći dio plaće odlazi na svakodnevne troškove. S druge strane, ljude koji imaju vlastita sredstva, a inače kupuju veće stanove, inflacija gura u suprotnom smjeru. Ako im novac sjedne u banku, gubi vrijednost, pa su ove godine više ulagali u nekretnine – ističe Milanović.
Nekretnine prodane isti dan
Dodaje da je potražnja jako dobra te da ima stanova koji će biti prodani isti dan kada budu ponuđeni na oglasima.
– Stanove kupuju mladi bračni parovi, ljudi iz unutrašnjosti ili kao investiciju ili za djecu koja studiraju u Banjoj Luci, ali i dijaspora. Nemali broj naših građana koji rade u inozemstvu kupuju po nekoliko stanova jer im cijena kvadrata, iako visoka za naše prilike, ne predstavlja problem u pogledu zarade. Također, tržište nekretnina je oaza ulaganja za naše građane, jer malo tko ovdje trguje na burzi, pokreće posao ili zarađuje od dividendi. Tko ima ušteđevinu, radije kupi stan – objašnjava on i dodaje da se cijene kvadrata ove godine uglavnom nisu mijenjale te da najjeftiniji kvadrat u Banjoj Luci košta 2.950 KM, a najskuplji 5.000.
Vlasnik i direktor građevinske firme “Falkon” iz Teslića Momir Smiljanić kaže da je i on zadovoljan potražnjom za stanovima te da ih kupci većinu rezerviraju prije prodaje oglasa i cijene kvadrata.
– Trenutno gradimo objekat ukupne površine oko 6.000 kvadrata u Banjoj Luci, za koji još nismo oglašavali prodaju, ali nam se zainteresirani kupci dosta javljaju. Od 50-60 stanova koje gradimo, 70 posto je već rezervirano. Za pojedine nekretnine ima još više zainteresiranih. Kupci su uglavnom naši stari klijenti koji znaju kako gradimo – rekao je Smiljanić.
Izvor: indikator.ba