Solarne elektrane u Bosni i Hercegovini sve više se grade za vlastite potrebe na krovovima kuća. Posebno nakon najave poskupljenja električne energije. Cijene solarnih panela stalno su padale u posljednjih deset godina. No troškovi mogu varirati i ovise o mnogim čimbenicima, kao što su veličina sustava, tip krova i tip solarnog panela.
Više od 97 posto građana Federacije BiH zainteresirano je za izgradnju solarnih elektrana za vlastitu potrošnju. Pokazali su preliminarni rezultati istraživanja koje je proveo Operator za obnovljive izvore energije i učinkovitu kogeneraciju (OIEiEK Operator). Istraživanje je pokrenuto 4. rujna 2023. godine.
Damir Miljević iz Regionalnog centra za održivu energetsku tranziciju
Je li moguće da toliko građana želi proizvoditi struju za vlastite potrebe, a ulaganja u postavljanje solarnih krovnih panela nisu mala, pitali smo Damira Miljevića iz Regionalnog centra za održivu energetsku tranziciju.
– Ovo je anketa pasivnog tipa, što znači da morate pristupiti web stranici da biste ispunili anketu. Zato su rezultati spomenutog istraživanja ovakvi, s obzirom na to da nikada nije provedeno terensko istraživanje prema reprezentativnom uzorku. Moj osjećaj, budući da sam stalno na terenu po cijeloj BiH jer radim na energetskoj tranziciji, je da je najmanje 50 posto ljudi zainteresirano za postavljanje solarnih panela na vlastiti krov – objašnjava Miljević.
Postavljanje solarnih panela na krovove kuća nije jeftino, ali se isplati.
– Tko god ima mogućnosti, neka proizvodi struju za svoje potrebe. Utvrđeno je da je na krovu kuće potrebno postaviti solarne panele snage oko četiri kilovata po kućanstvu. Maksimalno može koštati osam tisuća maraka po sadašnjim cijenama i sistemu ključ u ruke! To je kupnja potrebnog materijala i montaža. Normalno je da cijene variraju, ali za jedan kilovat instalirane snage potrebno je otprilike dvije tisuće maraka – kaže Miljević.
U entitetu Republika Srpska i Brčko Distriktu BiH usvojen je zakon koji građanima omogućuje postavljanje solarnih panela na svoje krovove, ali…
– Iako je zakon donesen 2022. godine, u ožujku su istekli svi rokovi za izradu podzakonskih akata bez kojih se zakon ne može provoditi. U Brčko distriktu nije napravljen niti jedan podzakonski akt. U RS-u su od 12 podzakonskih akata donesena samo tri! To znači da oni koji kreiraju politike i zakone nisu svjesni koristi za sve građane da proizvode električnu energiju za vlastite potrebe. Poticaji građanima za postavljanje solarnih panela u kućanstvima, koliko mi je poznato, uključeni su u sufinanciranje UNDP-a u nekoliko općina. Drugi izvor sufinanciranja trebao bi biti kroz fondove za zaštitu okoliša.– rekao je Miljević.
Denis Žiško iz Centra za ekologiju
Denis Žiško iz Centra za ekologiju, energetiku i projektni menadžment kaže da su građani i mali poduzetnici zainteresirani za postavljanje solarnih panela na krovove svojih kuća i proizvodnih pogona jer je energija sve skuplja.
– U Federaciji Bosne i Hercegovine u rujnu je konačno usvojen Zakon o obnovljivim izvorima energije i učinkovitoj kogeneraciji. Za početak primjene ovog zakona potrebno je donijeti podzakonske akte. Na donošenje podzakonskih akata morat će se pričekati najmanje šest mjeseci i tek tada će se točno znati zakonska procedura postavljanja solarnih panela na krovove kuća – rekao je Žiško.
Vijek trajanja solarnih panela je 25 godina. Oni mogu proizvoditi električnu energiju i nakon 25 godina, iako im je učinkovitost smanjena.
Izvor: faktor.ba