Globalna financijska aplikacija Revolut objavila je u petak 12. siječnja podatke o tome kako su Hrvati ulagali tijekom prošle godine.
Revolut u Hrvatskoj ima 360 tisuća korisnika. Mnogi ovu aplikaciju koriste kao bankovni račun, ali među svojim uslugama Revolut ima i trgovanje vrijednosnim papirima. Najnovije brojke pokazuju da je među hrvatskim korisnicima snažno porastao interes za ulaganje na burzama.
Iz Revoluta tvrde da je broj korisnika njihove usluge za trgovanje u Hrvatskoj prošle godine porastao za 120 posto, kao i da su Hrvati bili među vodećim ulagačima u Europi. Prosječan iznos na računu hrvatskog ulagača bio je 2.161 euro, što je za gotovo petinu više u odnosu na prosjek zemalja Europskog gospodarskog prostora koji iznosi oko 1800 eura. Najveće račune imaju ulagači u dobnoj skupini od 55 do 64 godine, koji su u prosjeku na investicijskom računu imali oko 5700 eura.
Snažan rast cijena dionica “probudio” ulagače
Pojačani interes ulagača vjerojatno je potaknut dobrim prošlogodišnjim prinosimaPrinos (engl. Yield) se odnosi na zaradu ostvarenu na ulagan.... Naime, američki S&P 500, indeks najvećih američkih kompanija porastao je za oko 24 posto. Dok je indeks Nasdaq 100 koji je sastavljen od tehnoloških dionica imao rast od čak 54 posto.
Iz Revoluta kažu da je na njihovoj platformi najtrgovanija američka dionica u 2023. bila je američki proizvođač automobila Tesla. Slijede ga američka kompanija za svemirske letove Momentus i kineski proizvođač automobila NIO. Među dionicama iz Europske unije, pivovara Anheuser-Busch došla je na vrh po popularnosti, a iza nje su Volkswagen i nizozemska tvrtka za platni promet Adyen.
Najpopularnija dionica Tesle
Sličan “ukus” za dionice imaju i hrvatski ulagači, pa je i kod njih najpopularnija bila dionica Tesle. Slijede Momentusa i Royal Caribbean Cruisesa. Najtrgovanije dionice s područja Europske unije bile su njemačka kompanija za nekretnine TAG Immobilien AG, proizvođač kemikalija BASF SE i energetska kompanija Uniper SE.
Podaci pokazuju i da su muškarci znatno zainteresiraniji za trgovanje na burzama u odnosu na žene, ali i da ulažu veće iznose. Tako je prosječan iznos uloženih sredstava na računu muškaraca bio je gotovo tri puta veći u usporedbi sa ženama. Muškarci su u prosjeku na investicijskom računu imali 2.495 eura, a žene 893 eura.
Izvor: forbes