Kraj prošle godine i početak ove donio je neke zaista impresivne modele poslovnih telefona. Oni su već okupirali pažnju svjetske poslovne zajednice. Često se u poslovnom svijetu čuje da je kod mobitela najbitnija brzina, sigurnost, efikasan multitasking. Ipak, proizvođači i prodavci su i te kako svjesni da korisnici dosta polažu i na fine detalje dizajna, eleganciju, pa i dobre performanse koje telefon treba da pokaže kada se kreiraju foto i video zapisi ili čak igraju razne mobilne igre.
Poznavatelji prilika na domaćem tržištu telefona koji se vezuju za biznis korisnike kažu da tržište trenutno raste. Time ujedno odstupa od tendencije šireg tržište pametnih telefona. Ona je u blagom padu poslije ekspanzije zabilježene tijekom ere pandemije Covid 19.
Kao što je to slučaj i sa nabavkom privatnih telefona, većina poslovnih korisnika uređaje kupuje kod mobilnih operatera. Sve više se govori o cyber-sigurnosti. Dio tržišta razmišlja i a o mobilnim telefonima kao zamjeni za laptope. Obzirom da je rad izvan ureda donio pojačanu potrebu za mobilnijim rješenjima, tvrde stručnjaci.
U nastavku je izbor pet telefona koji su se početkom ove godine, prema mišljenju stručne javnosti, istakli kao vodeći u ovom sektoru.
iPhone 15 Pro Max
Za prošlogodišnji model Appleovog najpopularnijeg proizvoda, iPhone 15. Obično kažu da se odlično pokazuje i za privatnu i za poslovnu upotrebu. Američka tehnološka kompanija je u rujnu predstavila četiri nova modela, kao što je bio slučaj i ranije: iPhone 15, iPhone 15 Plus, iPhone 15 Pro i iPhone 15 Pro Max.
Kada je riječ o posljednja dva, treba reći da su napravljeni od snažnog ali laganog titanija. Krase ih zaobljeni rubovi rubovi, unapređena kamera i prilagodljivo dugme engl. Action button. Cilj je lakše dolaženje do prečica za određene funkcije, u cilju kvalitetnije personalizacije iskustava.
Dodatak za pomoć na putu preko satelitskog sustava omogućava korisnicima da kontaktiraju sa drugima kada imaju problema sa automobilom dok su van mobilne ili internet mreže. Tu je i poznata aplikacija Find My device, kompatibilna sa drugim Apple-ovim proizvodima. Ona efikasno pomaže u pronalaženju izgubljenih uređaja.
Sa osam gigabajta RAM-a – što ga čini najmoćnijim Appleovim pametnim telefonom dosad – uređaj pruža veću brzinu pri svakodnevnoj upotrebi i lakši multitasking. Slovi za jedan od najzelenijih pametnih telefona visoke klase. Ovo možda ne donosi direktnu korist u pogledu rezultata poslovanja, ali firmama svakako pomaže u izgradnji imidža nekoga kome je stalo do ekoloških principa.
U slučaju verzije Pro Max, glavna kamera ima 48 megapiksela, sa digitalnim zumom do 25 puta i unapređenim karakteristikama za bolje portretne fotografije. Novina je i telephoto kamera sa zumom do pet puta (u poređenju sa tri puta, koliko ima Pro model) uz precizniju stabilizaciju slike. Cijena za iPhone 15 Pro Max kod nas se kreće od oko 3.200 konvertibilnih maraka.
Samsung Galaxy S24 Ultra
Kao vodeći Samsungov model pametnog telefona za 2024. nametnuo se Galaxy S24 Ultra. Samsung ga je predstavio prošlog mjeseca i odnedavno je dostupan i kupcima u Bosni i Hercegovini. Za sticanje prednosti u odnosu na iPhone, južnokorejska kompanija ovoga puta igrala je na kartu novina u domenu generativne umjetne inteligencije.
Naime, zahvaljujući tehnologiji koju su ugradili u seriju S24 pod nazivom Galaxy AI, telefon obavlja radnje poput prevođenja u realnom vremenu. Pomoći pri stiliziranju i sumiranju teksta, usporavanja videa ili obrade fotografije. Tako da, recimo, može premiještati objekte na slici uz inteligentno popunjavanje praznog prostora.
Kompanija se pohvalila produženim vijekom trajanja baterije, boljim osvjetljenjem ekrana, tanjim okvirima displeja, te RAM-om od 12 gigabajta. Nalik na Apple, Samsung je također u izradu ovog modela uveo titanij, ističući bolju otpornost uređaja na ogrebotine, vodu i prašinu.
Da olakša radni dan, tu je i Dex režim. On pruža iskustvo rada na desktopu jednostavnim povezivanjem pametnog telefona sa eksternim uređajem, poput monitora ili televizora.
Kada je u pitanju kamera, stvari su slične kao na prethodnom S23 Ultra, s tim da je tu sada novi senzor periskopske kamere. I ovdje podršku sistemu pruža veštačka inteligencija, a tehnologija ProVisual prepoznaje predmete, poboljšava boje i ističe detalje na takozvanim noćnim fotografijama.
U ovisnosti od prodajnog mjesta, cijene ovog uređaja u Bosni i Hercegovini se kreću od približno 3.100 konveribilnih maraka pa naviše.
Motorola ThinkPhone
Motorolin prošlogodišnji model poslovnog telefona ThinkPhone u prvi plan stavlja svoju naprednu integraciju sa Microsoftovim operativnim sistemom Windows 365.
Preciznije, Motorola je kreirala dvije nove pogodnosti:
Kompletnu integriranu potpooru za Windows 365 kroz mogućnosti cloud-a. Korisnicima se nudi cloud računar koji staje u njihov džep. Omogućuje obavljanje poslovnih aktivnosti s bilo koje lokacije. Vlasnici telefona mogu prenijeti iskustvo sa Windows-om sa njihovog ThinkPhonea na veći ekran povezivanjem uređaja sa USB-C kablom, uz bluetooth tastaturu i miš.
Lako povezivanje sa kolegama uz funkciju “walkie talkie” u aplikaciji Microsoft Teams – sa samo dva dodira. Korisnici su dosad mogli uživati u integraciji telefona i računala koju pruža povezivost Think 2 Think. Sada je ta funkcionalnost dodatno proširena dodavanjem funkcije Walkie Talkie unutar Teamsa. Podešavanjem čuvenog crvenog dugmeta na telefonu za aktivaciju ove funkcije, korisnici na raspolaganju imaju mogućnost trenutne takozvane “push-to-talk” komunikacije.
ThinkPhone je napravljen od aramidnih vlakana u kombinaciji sa aluminijumskim ramom, a punjač Turbo Power 68W je dovoljno snažan da može da napaja i bilo koji laptop Lenova (podsetimo, Motorola Mobility LLC je postala deo Lenovo Group Holdingsa 2014. godine).
ThinkPhone ima osam gigabajta RAM-a i kamera nije nešto što se stavlja u fokus kada se govori o ovom modelu. Ipak iz Motorole ocjenjuju da njihova Ultra Pixel kamera od 50 megapiksela daje premijum kvalitet slike na svakom video-pozivu, bez obzira na svjetlosne uvjete.
Motorola ThinkPhone u Bosni i Hercegovini se može nabaviti za oko 1.6000 konveertibilnih maraka.
Google Pixel 8 Pro
Još jedan pametni telefon koji je cjenovno ispod modela glavnih konkurenata – Samsunga i Applea – jeste Google Pixel 8 Pro. ovaj model je javnosti predstavljen u listopadu prošle godine.
Mnogi će reći da je kamera ono što ga čini jedinstvenim. Upravo u odnosu na ono što nudi spomenuti dvojac. Pojedinci ističu da je za neke segmente, kao što je slika lice, čak i bolji od iPhonea 15 i Galaxyja S24.
Google je također uveo umjetnu inteligenciju na uređaju. Zahvaljujući njoj možete kreirati tekst i video na osnovu uputa, prevodi, uklanja neželjene šumove iz audio-zapisa ili detalje sa fotografija, pa čak i izmjeni, recimo, grupne fotografije u slučaju da je netko trepnuo ili zauzeo lošu pozu.
Telefon ima 12 gigabajta RAM memorije, jačinu baterije od 5.050 mAh i maksimalnu osvetljenost od 2.400 nita. Jedna od novina je i senzor koji osigurava brzo skeniranje objekta kako biste mu izmjerili temperaturu. Cijena ovog telefona u našoj zemlji je oko 1.800 konvertibilnih maraka.
OnePlus 12
Kineski OnePlus 12 u matičnoj zemlji predstavljen je krajem prošle godine.Lansiran je širom svijeta početkom 2024. Prema dosad dostupnim informacijama, model bi uskoro trebalo da se pojavi u domaćoj maloprodaji.
Napravljen od aluminija i stakla, uređaj sa čak 4.500 nita osvjetljenja pruža čist pregled najsitnijih detalja na ekranu kada je sunce iznad vas u zenitu. Telefon se uz to može pohvaliti i novim siustavom hlađenja. Ugrađena Aqua Touch tehnologija ga čini upotrebljivim i kada su vam ruke mokre.
Sustav kamera i dalje je veliki i okrugao, s time da je LED blic sada premještan van tog kruga, u gornji lijevi ugao. Glavni od tri senzora ima 50 megapiksela, dok telefoto senzor ima 64, a treći, ultraširoki senzor 48 megapiksela. Prednja kamera ima 32 megapiksela.
Kao što je to nerijetko slučaj sa pametnim telefonima, proizvođač nudi više varijacija modela kada je u pitanju RAM memorija. Pri čemu ona sa maksimalnim kapacitetom nudi čak 24 gigabajta RAM-a. Istovremeno, prostor za skladištenje podataka ide i do jednog terabajta.
Tu je i najveća baterija koju je dosad imao neki telefon brenda OnePlus – od 5.400 mAh – koja podržava brzo punjenje od 100 W, bežično punjenje od 50 W (podrška za bežično punjenje, podsjetimo, izostala je na modelu OnePlus 11) i reverzibilno punjenje od 10 W.
Izvor: Bloomberg