Američki Fed se nalazi trenutno u nezahvalnoj poziciji. Posljednji podaci pokazuju da je godišnja inflacijaInflacija je povećanje opće razine cijena u određenom vre... u SAD u ožujku zabilježila rast. Stoga se još nisu stekli uvjeti za očekivano popuštanje monetarne politike. To bi moglo dovesti do ponovnog rasta inflacije, pa očekujem da će Fed biti oprezan.
Godišnja inflacija u SAD ponovo je porasla u ožujku na 3,5 posto, prema najnovijim podacima koji su jučer podijeljeni s javnosti. Porast cijena nafte i naftnih derivata, te visoki troškovi stanovanja prekinuli su napredak koji je ranije postignut.
Novi podaci pokazuju rast stope inflacije u odnosu na veljaču kada je iznosila 3,2 posto. Ovo predstavlja najveći godišnji rast cijena u posljednjih šest meseci, te je više od očekivanih 3,4 posto. Na mjesečnom nivou cijene su ostale nepromijenjene u odnosu na rast iz veljače od 0,4 posto. Očekivanja su najavljivala rast od 0,3 posto, prenosi CNN.
„Činjenica da je inflacija bila viša od prognozirane ne ide u prilog tezi da bi FED mogla smanjivati kamatne stope prije ljeta. Vjerujem da će im trebati još dokaza da je inflacija na održivom putu smanjenja. Fed za razliku od drugih centralnih banaka uzima u obzir tržište rada kao važan indikator, a plaće rastu i nezaposlenost opada“, analizira Biznis.rs.
Sve ovo su razlozi zbog kojih bi Fed mogao ostati suzdržan još neko vrijeme kada je riječ o početku smanjenja kamatnih stopa. Istovremeno, američka ekonomija ne trpi restriktivnost i bilježi daljnji rast. Ovo bi moglo da odloži neizbježno, a to je očekivano snižavanje kamatnih stopa.
Treba imati u vidu da se približavaju predsjednički izbori u SAD. svaka vlast nastoji da građanima pruži neko ohrabrenje uoči izbora. Smanjenje kamatnih stopa predstavljalo bi očigledan benefit za građane, vjerojatno bi pokrenulo tržište nekretnina i stimuliralo potrošnju. S druge strane to bi opet moglo potaći rast inflacije. To je onda začarani krug
Inflacija usporava korekciju kamata
Fed će vjerojatno još vagati prije nego što bude donio odluku o sniženju kamatnih stopa. Također, već je jasno da određeno vrijeme fiskalna i monetarna politika ne djeluju sinhronizirano. Dok Fed ograničava potrošnju visokim kamatnim stopamaKamate su trošak, odnosno cijena koju plaćate za pozajmlji..., država je potiče različitim vidovima subvencija.
„Država je subvencijama i davanjima pomagala oporavak od posljedica pandemije. Sada je na djelu stimuliranje kompanija zbog tehnoloških izazova, koje prije svega predstavlja Kina. S druge strane Fed nastoji zadržati monetarnu kontrolu. Može se reći da ožujak nije donio ništa novo u pogledu popuštanja monetarnih uvjeta“.
Također, ne očekuje se da bi Europska centralna banka, kao ni druge centralne banke, mogle krenuti putem snižavanja kamatnih stopa prije nego što to učini Fed. ECB neće voditi divergentnu politiku, jer bi to dovelo do jačanja dolara u odnosu na euro, što SAD svakako ne žele.