Svjetska ekonomija suočava se sa budućnošću slabog rasta, upozorio je Međunarodni monetarni fond (MMF). Tijekom proljetnog sastanka financijskih institucija u SAD, direktorica MMF-a Kristalina Georgieva naglasila je da je potrebno više napraviti u području produktivnosti.
Globalni BDP će usporiti na nekoliko decimala iznad tri posto do 2029. godine. Što je oko 1 posto manje u odnosu na dvadesetogodišnji prosjek prije pandemije. Bez povećanja produktivnosti na globalnom nivou, zadnje istraživanje iz Washingtona ukazuje na značajno usporavanje u razvijenim zemljama. Što u kombinaciji s porastom javnog duga može stvoriti začarani krug, prenosi Biznis.
Financijska kriza
MMF je naveo da je globalna stopa rasta stalno usporavala od globalne financijske krize 2008-2009. Pozvao je na političke intervencije kako bi se promijenio ovaj trend. Nizak globalni rast vjerojatno će utjecati na životni standard i povećati ekonomske nejednakosti među zemljama, priopćio je MMF.
MMF pripisuje pad rasta od financijske krize do danas prije svega lošoj alokaciji resursa. Neefikasna raspodjela resursa među firmama je „oborila“ produktivnost.
„Da se nije griješilo u alokaciji resursa, ukupan faktor produktivnosti mogao je biti za 50 posto viši, a usporavanje rasta bilo bi manje ozbiljno“, navedeno je u izvješću MMF-a.
Scenarij niskog rasta, kombiniran s visokim kamatnim stopamaKamate su trošak, odnosno cijena koju plaćate za pozajmlji..., „mogao bi dovesti u pitanje održivost duga, ograničavajući sposobnost vlada da se suprotstave ekonomskim usporavanjima i investiranjima u socijalne ili ekološke inicijative“, priopćio je MMF.
Osim toga, „očekivanja slabe stope rasta mogla bi obeshrabriti investicije u kapital i tehnologije, pogoršavajući usporavanje“. Sve to se pogoršava „jakim suprotnim vjetrovima koji proizlaze iz geo-ekonomske fragmentacije i štetnih jednostranih trgovinskih i industrijskih politika“.
Demografski pritisci
Dodatno, demografski pritisci u glavnim ekonomijama koji uzrokuju nedostatak radne snage su utjecali na rast.
„Radno sposobno stanovništvo će se povećati u zemljama sa niskim prihodima i nekim zemljama u razvoju, dok će Kina i većina naprednih ekonomija (isključujući SAD) doživjeti nedostatak radne snage,“ navodi se u izvješću.
MMF očekuje da će oko 5 do 5 i po milijuna radne snage prijeći u napredne ekonomije do kraja tekućeg desetljeća i potencijalno doprinijeti rastu od 0,4 posto.