Društvene vještine omogućuju emocionalno inteligentnim osobama da se učinkovito nose sa stresnim interakcijama i situacijama. Prepoznajući i ublažavajući napetost te pronalazeći načine za njezino prevladavanje.
Uvođenje novih tehnologija, poput umjetne inteligencije, zajedno s uobičajenim svakodnevnim izvorima stresa na poslu i izvan njega, prisiljava nas da se suočavamo sa sve većim zahtjevima. Porast problema s mentalnim zdravljem s kojim se suočavamo također ukazuje na pritisak kojem smo izloženi. Odnosno na zahtjeve koji proizlaze iz sve bržeg i stresnijeg okruženja.
Standardni mehanizmi za suočavanje sa stresom, poput tjelovježbe, zdrave prehrane, spavanja, meditacije i joge, uvijek će biti korisni alati u borbi protiv stresa. Međutim, oni ne mogu potpuno spriječiti da stres utječe na nas.
Emocionalna inteligencijaEmocionalna inteligencija (EI ili EQ za "emocionalni kvocije... igra ključnu ulogu u svim aspektima našeg života. No posebno je važno staviti je u prvi plan tijekom razdoblja intenzivnog stresa. U stresnim situacijama, emocionalna inteligencija nam može pomoći na razne načine. Posebno kada se usredotočimo na njene aspekte kao što su samosvijest, samoregulacija, društvena svijest i empatija, piše Harvey Deutschendorf za Fast Company.
Svjesnost
Biti svjestan svojih emocija u trenucima stresa ključno je za razumijevanje što ih pokreće i za pronalaženje učinkovitih načina održavanja ravnoteže. Što više razvijamo samosvijest, to bolje možemo predvidjeti uzroke stresa i njihovu intenzitet, prenosi točkanai. Umjesto da reagiramo emocionalno, možemo razviti tehnike koje nam omogućuju da odgovorimo na način koji maksimizira naše obrambene mehanizme protiv stresa.
U svojoj nedavno objavljenoj knjizi “Emotional Intelligence Game Changers: 101 Simple Ways to Win at Work + Life,” Harvey Deutschendorf istražuje zašto je samosvijest ključna osnova emocionalne inteligencije.
“Nedavno sam imao važan podcast neposredno nakon što sam zamijenio svoje računalo novim. Svjestan koliko me iritiraju tehničke pogreške, nastojao sam ih predvidjeti. Pripremio sam alternativne planove za slučaj da se ne mogu povezati s mrežnim serverom. Kada su se očekivani problemi pojavili, uspio sam nadvladati svoju iritaciju i prešao u način rješavanja problema. Što nam je omogućilo da riješimo poteškoće i održimo uspješan podcast.”
Harvey Deutschendorf
Samosvijest
Korištenje društvenih vještina omogućuje emocionalno inteligentnim osobama da se snađu u stresnim interakcijama i situacijama, prepoznajući i ublažavajući napetost te pronalazeći načine za njezino prevladavanje. Osjećaj neshvaćenosti često je izvor stresa i sukoba. Emocionalna inteligencija nam pomaže postati bolji slušatelji, što može spriječiti situacije koje bi mogle eskalirati u nesporazume. Čak i kada postoji veliko neslaganje, društvena svijest može pomoći u smanjenju napetosti i održavanju međusobnog poštovanja.
Osobe s visokom razinom samosvijesti i razvijenim društvenim vještinama često grade snažnu podršku u svojem okruženju. Te se oslanjaju na tu podršku kada osjete da su preopterećeni. Oni često imaju jasnu percepciju kada im je potrebna pomoć. I aktivno traže podršku kada osjete da se približavaju granici opterećenja.
Empatija
Empatija igra važnu ulogu u tome kako stres utječe na nas. Omogućuje nam razumijevanje emocija, iskustava i pritisaka s kojima se drugi suočavaju. Ova sposobnost daje nam mogućnost pružanja podrške drugima u trenucima kada im je to potrebno.
Kada unaprijed iskazujemo empatiju, povećavamo šanse da je primimo zauzvrat kada se sami suočimo s vrlo stresnim razdobljima. Razmišljanje o tuđim iskustvima i emocijama može nam pomoći u suočavanju sa vlastitim stresom, jer nam omogućuje shvaćanje da nismo sami i da postoje ljudi koji prolaze kroz još teže situacije od nas.