Petak, 22 studenoga, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Snaga govora tijela: Ključne strategije za učinkovitu komunikaciju

Razumijevanje i prevladavanje ovih 10 zamki govora tijela omogućuje vam da preuzmete kontrolu, povećate samopouzdanje te stvorite atmosferu na sastanku u kojoj možete utjecati na sudionike.

Dugo ste se i temeljito pripremali za sastanak, ali nije prošao kako ste planirali. Niste uspostavili vezu s grupom. Možda je vaša gestikulacija bila problem.

Osjećaj povezanosti gradi povjerenje, potiče suradnju i jača vašu sposobnost utjecaja. Ipak, često nesvjesno ograničavamo svoj potencijal za uspostavljanje veza. Od suptilnih do izrazito očitih, negativni neverbalni signali mogu nesvjesno ometati naše napore da se povežemo s kolegama. Naučiti kako prepoznati i izbjeći ove 10 zamki govora tijela omogućuje vam preuzimanje kontrole, jačanje samopouzdanja te stvaranje atmosfere na sastanku u kojoj možete utjecati na sudionike, navodi portal Fast Company.

1. Pozicioniranje uz stranu

Sjedenje uz zid umjesto za stolom može djelovati nevažno, ali zapravo šalje jasnu poruku: “Nisam potpuno angažiran.” Aktivno sudjelovanje i angažiranje u razgovoru potiče se fizičkim položajem za stolom koji signalizira spremnost i otvorenost za komunikaciju.

2. (Ne)prijateljski stav

Govor tijela koji nije angažiran može stvoriti distancu, kao što je okretanje od sugovornika, gledanje u telefon ili prema dolje prema stolu. Suprotno tome, geste kao što su okretanje tijela prema sugovorniku, blago naginjanje prema naprijed te povremeno potvrdno kimanje uz kontakt očima, izražavaju angažiranost i potiču atmosferu timskog rada. Vaše tjelesne geste komuniciraju poruku “Sudjelujem aktivno”.

3. Podizanje brade

Postoji stereotipni filmski stil koji prepoznaje “cool tipa” po načinu kako pozdravlja, podižući bradu i pitajući “Kako je?”. Međutim, ova gesta visokog statusa može nenamjerno stvoriti dojam superiornosti. Umjesto toga, preporučuje se održavati ravni pogled kako bi se potaknuo osjećaj jednakosti i otvorenosti.

4. Neusklađenost govora tijela

Vrpoljenje ili lupkanje stopalima ispod stola, čak i ako je gornji dio tijela miran, može ometati druge sudionike. To može uzrokovati trešnju stola ili prenošenje vibracija kroz stolice drugih ljudi. Također, neusklađeno ponašanje između onoga što radite iznad stola i onoga što se događa ispod njega može umanjiti vašu vjerodostojnost. Vaši kolege primjećuju takav nedosljedan govor tijela, što može pojačati njihov dojam nervoze umjesto smirenosti. Stoga je važno težiti za mirnoćom kako bi se očuvala atmosfera poštovanja i skladnosti.

5. Prekomjerno odobravanje

Kimanje glavom obično označava slaganje i odobravanje, ali ako se radi prečesto, može imati negativne posljedice. Može potaknuti sugovornika da produžuje svoje izlaganje, što može dovesti do nepotrebnog produžavanja rasprave. Također, prekomjerno kimanje glavom može sugerirati želju za prevelikim zadovoljstvom ili neugodnost, te pokazati nestrpljivost i aroganciju u isčekivanju prilike da prekinete govornika. Bitna je ravnoteža; treba pokazati odobravanje kada je primjereno i vježbati aktivno slušanje bez prekidanja razgovora.

6. Opuštenost

Previše opušten položaj može stvoriti dojam nezainteresiranosti. Pretjerano opušteno držanje može se interpretirati kao nedostatak samopouzdanja, što može značajno umanjiti vašu percepciju doprinosa grupi. Preporučuje se sjediti uspravno, protegnuti kralježnicu kao da je guma koja se nježno vuče s obje strane, od vrha glave do trtične kosti. Ovakav položaj pomoći će vam osjećati se i izgledati energičnije te naglasiti vašu prisutnost.

7. Prozivanje drugih

Pokazivanje kažiprstom prema nekome smatra se nepristojnim u mnogim kulturama jer se povezuje s namjerom okrivljavanja. Može se protumačiti kao agresivna ili prijeteća gesta. Iako gesta pokazivanja prstom ne mora nužno imati takvo značenje, preporučuje se izbjegavati je kako bi se izbjegla pogrešna interpretacija. Umjesto toga, preporučuje se gestikulirati prema osobi s otvorenim dlanom okrenutim prema gore, što sugerira otvorenost i prihvaćanje.

8. Napadan pogled

Dugotrajno gledanje u nekoga može biti percipirano kao agresivno ili neugodno. Važno je povremeno prekidati kontakt očima, usklađujući te prekide s prirodnim stankama u govoru govornika. Na primjer, kada govornik udahne, pratite njegovo disanje, odvratite pogled na trenutak, a zatim se ponovno fokusirajte kako biste održali uravnoteženu pažnju i poštovanje osobnog prostora.

9. Isprazan pogled

Prazan pogled, poznat kao “resting bored face” u američkoj kulturi, može signalizirati osobnu nesigurnost i izazvati udaljenost među sudionicima. Čak i kada želite zadržati neutralan izraz lica, takav pogled može odbiti govornika i druge sudionike. Umjesto toga, korisno je svjesno usmjeravati pozitivne misli, na primjer, razmišljajući “zainteresiran sam za ovo” ili “ovo je intrigantno”, te povremeno blago osmijehnuti se kako biste svoje lice učinili otvorenijim i ugodnijim za okolinu.

10. Telefoniranje

Ništa ne skreće više pažnju od osobe koja skrola po svom telefonu dok vi govorite. Istraživanja pokazuju da samo prisustvo pametnog telefona u prostoriji – čak i ako je u torbi ili džepu – smanjuje kognitivne sposobnosti i ometa izgradnju odnosa. Ako želite poboljšati fokus grupe i potaknuti interakciju te suradnju, razmislite o tome da svoj telefon ostavite izvan sobe za sastanke.

Iskorištavanje snage govora tijela znači aktivno njegovanje pozitivnih gesta. Kada svjesno birate kako ćete se predstaviti, to transformira obične sastanke u moćne platforme za uspostavljanje veza. Da biste ostvarili veći utjecaj u takvim prilikama, važno je da vaš govor tijela odražava vašu otvorenost i spremnost za suradnju.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno