Petak, 22 studenoga, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Boeing udesetostručio gubitak u drugom kvartalu

Američki zrakoplovni div Boeing izvijestio je u srijedu da je u drugom tromjesečju poslovao s deset puta većim gubitkom nego lani. Uzrok je kriza u proizvodnji zrakoplova tipa 737 MAX i problematičnog poslovanja u odjelu proizvodnje oružja i svemira.
Boeingov neto gubitak iznosio je u drugom tromjesečju 1,44 milijarde dolara, u usporedbi s lanjskih 149 milijuna dolara.

Prihod mu je potonuo za 15 posto, na 16,9 milijardi dolara.

Kompanija je zapala u krizu nakon što su njegovi zrakoplovi 737 MAX prizemljeni u ožujku 2019. širom svijeta zbog nesreća Ethiopian Airlinesa i indonezijskog Lion Aira u kojima je poginulo ukupno 346 ljudi. Zrakoplovi su potom vraćeni u promet. U ožujku 2022. srušio se Boeing 737 China Eastern Airlinesa u nesreći u kojoj je stradalo 132 ljudi. Financa.ba je pisala kako je Boeing upao u probleme.

U ovoj godini zaredali su brojni incidenti, pa je tako Boeing 737-9 usred leta Alaska Airlinesa u SAD-u ostao bez rezervnih vrata. U ožujku Boeing 737-9 Dreamliner naglo je izgubio visinu na letu čileanskog LATAM-a, a u incidentu je ozlijeđeno pedesetak ljudi. Boeing 777 United Airlinesa prisilno je pak sletio nakon što mu je tijekom polijetanja otpala guma.

Kompanija se našla pod povećalom zbog problematičnog internog mehanizma prijave problema s kvalitetom. Ovo je rezultiralo znatno smanjenom proizvodnjom njezinog najprodavanijeg zrakoplova.

Boeing isporučuje za trećinu manje zrakoplova

Američki regulator ograničio je proizvodnju mlažnjaka 737 MAX na 38 mjesečno. Reuters je izvijestio da je kompanija nekoliko tjedana proizvodila mlažnjake znatno slabijim tempom.

To je značilo i da su kupcima isporučivali manje zrakoplova, ukupno 92 u drugom tromjesečju, otprilike za trećinu manje nego lani.

Dodatni problem bilo je poslovanje odjela za oružje, svemir i sigurnost, koje je u 2022. i 2023. nanizalo milijarde dolara gubitaka, zbog, kako su naveli direktori, probijanja troškovnog okvira u ugovorima s fiksnim cijenama. U drugom tromjesečju njegov operativni gubitak iznosio je 913 milijuna dolara i bio je gotovo dvostruko veći nego lani.

Ugovori s fiksnim cijenama nose visoke marže, ali uključuju rizik inflacije, navodi Hrportfolio. Prije pandemije bili su atraktivni za sve kompanije, ali Boeing sada planira odustati od takvog modela kako bi zaustavio gubitke.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno