Ponedjeljak, 25 studenoga, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Globalno tržišta sirovina – stanje danas u usporedbi s prethodnom godinom

Na globalnim burzama u godinu dana više od 20 posto pale su cijene žita, kukuruza, soje, pamuka i šećera. Cijena krumpira je niža 22 posto. Previranja na globalnim burzama dijelom su zahvatila i tržišta sirovina. U slučaju cijena hrane, uz pokoje izuzeće, već je mjesecima prisutno svojevrsno smirivanje.

U srpnju su, drugi mjesec za redom, svjetske cijene hrane ostale gotovo nepromijenjene, objavila je Organizacija UN-a za hranu i poljoprivredu (FAO). Ukupni indeks prehrambene košarice iznosio je 120,8 bodova. Nakon lipanjskih 121 bod, a u godinu dana vrijednost mu je smanjena za 3,1 posto. Tome su najviše pridonijele cijene žitarica koje su pale 3,8 posto na mjesečnoj razini. Uglavnom zbog naznaka dobre žetve u SAD-u i Kanadi. Pale su i cijene kukuruza uslijed bolje berbe u Argentini i Brazilu, pojeftinila je i riža. S druge strane, indeks biljnih ulja povećan je za 2,4 posto i dosegao najvišu vrijednost u godinu i pol dana, meso je poskupilo 1,2 posto, dok su cijene mlijeka ostale su nepromijenjene.

Tržišta sirovina dobro opskrbljena

Analize pokazuju da su međunarodna tržišta dobro opskrbljene, ali cije ne pokazuju mješovite trendove, ovisno o ponudi i tržišnim pritiscima. Snažan podbačaj proizvod nje na tržištu kakaovca doveo je do rekordnog rasta te sirovine, pa i proizvoda za čiju je izradu neophodna. U proteklih godinu dana, pokazuju podaci Trading Economicsa. Kakao je poskupio čak 132 posto, ali cijene su osjetno rasle još nekim robama: kava je skuplja 43 posto, maslac 58 posto, čaj 20 posto, mlijeko 16,4 posto.

U proteklih mjesec dana cijena bakra, prema podacima trading Economicsa, pala je 14 posto, a sirove nafte 10,8 posto.
U slučaju zlata, kojemu je cijena u proteklih godinu dana porasla 24 posto, bilo bi za očekivati da u vrijeme potresa dodatno dobiva na vrijednosti, ali najnoviji potresi na burzama nisu zaobišli ni taj plemeniti metal.

Zlato potvrdilo status sigurnog utočišta

Analitičari to ponajprije tumače kao pokušaj ulagače da nadomjeste gubitke drugdje ili “uobičajenom posljedicom rasprodaja velikih razmjera”. No, ako se previranja nastave prilično je izgledno da će zlato potvrditi svoj status sigurnog utočišta.
Svjetska banka za ovu godinu predvida da će cijene roba doživjeti blagi pad tijekom 2024. i 2025. godine.

S druge strane, u godinu dana više od 20 posto su pale cijene žita, kukuruza, soje, pamuka i šećera. Proteklih tjedana, pak, pod osobitom su pritiskom cijene krumpira. U mjesec dana niže su 22 posto, a u godinu dana za 8,8 posto.

Proteklih dana, kako je ulagače zahvatila panika, padale su i cijene brojnih sirovina. Među njima su bakar i sirova nafta kao posebno osjetljive na naznake pada potražnje. No, nakon osjetnog pada u ponedjeljak, cijena nafte se stabilizirala uslijed sve izglednijeg ograničenja opskrbe zbog rastućih napetosti na Bliskom istoku i pada proizvodnje na najvećem naftnom polju u Libiji. Istodobno su cijene bakra su na stavile padati i u utorak, za jedan posto, nakon minusa od 1,8 posto

Predviđanja Svjetske banke za ovu godinu su bila da će cijene sirovina doživjeti blagi pad tijekom 2024. i 2025. godine, ali da će ipak ostati iznad razina prije pandemije. No, kretanje cijena različite imovine ovisi će o mnogo toga, a trenutačno najviše o raspoloženje ulagača na burzama i strategijama hedge fondova od kojih su mnogi proteklih dana pretrpjeli štetu.

Ovisno o tome kakvi podaci pristižu o stanju ekonomija, osobito u SAD-u i Europi, mijenja se i stanje na burzama. Mnogi analitičari vjeruju da to stanje manje održava stanje u američkoj ekonomiji. Više primoranost ulagača da smanje prakse koje su im povećavale zarade. Kao što je kupnja jena da bi se ulagalo u imovinu s višim prinosima. Turbulencije su se smirile, ali vjerojatno nisu završile, kazao je David Morrison, viši tržišni analitičar u Trade Nationu. Strahovi od recesije možda su pretjerani, ali prilično je sigurno da je na putu, piše Jutarnji.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno