Aktivisti Greenpeace, međunarodnog udruženja ekoloških aktivista iz osam zemalja, uključujući i Hrvatsku, upozorili su da bi prije odluke o izgradnji drugog bloka nuklearne elektrane u Krškom (NEK2) trebalo riješiti problem financiranja. Oni tvrde da su nuklearne elektrane danas najskuplji izvor energije
Na referendumu u studenom građani Slovenije izjasnit će se o izgradnji NEK2. Jedno od najvažnijih pitanja koje bi trebalo riješiti prije referendumske odluke vezano je upravo za financiranje novog nuklearnog reaktora, saopćeno je iz Greenpeace-a.
Pitanja koja oni postavljaju su tko bi financirao nuklearni reaktor. Treba li država bila uključena, koje posljedice bi to donijelo za građane i državni budžet. Pored toga treba se odgovriti na pitanje planira li se izvoz struje iz novog reaktora.
Prema dosad objavljenim procjenama investicije u NEK2, ukupna cijena izgradnje reaktora od 1000 megavata (MW) iznosila bi 9.3 milijarde eura. U slučaju odabira većeg reaktora od 1650 MW preko 15 milijardi eura. Rokovi izgradnje iznose i do 20 godina, a prava cijena bit će poznata tek za nekoliko godina. Prema iskustvima drugih zemalja, ulaganja u nuklearke na kraju uvijek ispadnu skuplja i po pravilu kasne.
Značajan rast troškova izgradnje
Pregled trenutnih i predviđenih modela financiranja nuklearnih reaktora u Europi pokazuje da u posljednjim desetljećima troškovi nuklearnih elektrana stalno rastu. Jedan od najeklatantnijih primjera je Hinkley Point C u Velikoj Britaniji. Ovdje je prvobitna procjena projekta iznosila između 18 i 19 milijardi funti. U međuvremenu se popela na nevjerovatnih 46 milijardi funti. Slično tome, troškovi projekta nuklearne elektrane Belene u Bugarskoj, prvobitno su procijenjeni na četiri milijarde eura. Porasli su na 10-12 milijardi eura, što je dovelo do otkazivanja projekta, prenosi Hina.
I dok troškovi proizvedene električne energije iz nuklearnih elektrana i dalje rastu, obnovljivi izvori energije bilježe stalno smanjenje. Trošak iz solarnih elektrana iznosi 60 dolara po megavatsatu (MWh), a iz vjetroelektrana 50 dolara po MWh. Istovremeno, troškovi nuklearne energije popeli su se na 180 dolara po MWh. Nuklearne elektrane postale su najskuplji izvor energije, upozoravaju iz Greenpeace, prenose Nezavisne.