Izvoz električne energije jedan je od najvažnijih proizvoda za Bosnu i Hercegovinu. Svakako loše izgleda podatak o oštrom padu izvoza struje od početka ove godine.
Iz BiH je za devet mjeseci ove godine na strana tržišta izvezeno električne energije u vrijednosti od 470,472 milijuna maraka. Ovo je gotovo upola manje u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Razlozi su, prema riječima stručnjaka, smanjenje proizvodnje ugljena i loša hidrologija.
Izvoz električne energije najviše u Srbiju
Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH, od siječnja do kraja rujna prošle godine izvezeno je električne energije u vrijednosti od 879,862 milijuna KM. Istovremeno uvezeno 181,374 milijuna KM, za 12,058 milijuna više nego u prošloj godini.
Najviše električne energije od siječnja do kraja rujna ove godine izvezeno je u Srbiju, u vrijednosti od 169,956 milijuna maraka. Slijede Hrvatska u koju je otišlo 111,498 milijuna KM električne energije i Slovenija od koje je BiH zaradila 77,017 milijuna maraka – pokazali su podaci UIO. BiH je ove godine u Crnu Goru izvezla električne energije u vrijednosti od 57,060 milijuna KM i u Švicarsku u vrijednosti od 53,414 milijuna KM.
Ove godine, kako navode u UIO, Mađarska je kupila električne energije u vrijednosti od 1,225 milijuna KM. Albanija je kupila električnu energiju za 300.865 maraka. Energetski stručnjak Almir Bečarević istaknuo je za “Glas Srpske” da je, kada je u pitanju FBiH, za devet mjeseci ove godine izvoz pao za oko 350 milijuna maraka.
“Osim smanjene proizvodnje električne energije, očito ove godine “Elektroprivreda BiH” nije dobro radila u prodaji viškova koje ima. Dramatična je tendencija pada proizvodnje ugljena, o čemu ovisi i proizvodnja električne energije“ – rekao je Bečarević. Prema njegovim riječima, očekuje se da će se taj trend nastaviti i u naredna tri mjeseca.
“Sada smo suočeni s činjenicom da električnu energiju proizvodimo samo za vlastite potrebe, a mali dio izvozimo, dok smo prije važili za jednog od najvećih izvoznika električne energije” – kazao je Bečarević. Drugi razlog smanjenog izvoza je, dodao je, lošija hidrologija u odnosu na prethodne godine.
“Ove godine nije bilo kiše, akumulacije su relativno male. Obnovljivih izvora gotovo da i nemamo pa zaostajemo za ostatkom Europe. Jednostavno se poklopilo više faktora” – kazao je Bečarević, istaknuvši da prognoze, kada je riječ o proizvodnji i prodaji električne energije, nisu dobre.
Poskupljenje električne energije neizbježno
Koliko je izvoz električne energije bio važan za Bosnu i Hercegovinu, ističe, najbolje govore cijene koje “Elektroprivreda BiH” povećava. “Prije se, barem što se stanovništva tiče, moglo nadoknaditi izvozom. S obzirom na to da je u padu, nema se što nadoknaditi i struja mora poskupjeti” – rekao je Bečarević koji očekuje poskupljenja i u narednom razdoblju.
Prema podacima UNO, BiH je prošle godine izvezla električne energije u vrijednosti od 1,055 milijardi KM. Godinu ranije na inozemno tržište izvezeno je električne energije u vrijednosti od 1,074 milijarde maraka, a u 2021. godini 827,686 milijuna maraka.