Svijet s nestrpljenjem čeka prve poteze Donald Trump-a nakon što 20. siječnja drugi put uđe u Bijelu kuću. Trump je, među ostalim, najavio uvođenje carina na sve proizvode iz Kanade i Meksika. Sve dok te dvije zemlje ne poduzmu jače mjere za suzbijanje ilegalne imigracije i dotoka droge u SAD. Najavio je i uvođenje dodatnih carina na sve proizvode iz Kine. Ovime će se dodatno zaoštrili već napeti trgovinski odnosi dviju gospodarski najjačih zemalja svijeta.
Novoizabrani američki predsjednik Donald Trump želi zaustaviti, kako kaže, neviđenu količinu droge koja u SAD nekontrolirano ulazi iz Kine, Meksika i Kanade. Zato od 20. siječnja najavljuje carine na sve: susjedima 25%, a Kini na one dosadašnje dodaje još 10%.
Vodio sam brojne razgovore s Kinom o golemoj količini droge, posebno fentanila, koja se šalje u SAD, no bez uspjeha. Predstavnici Kine rekli su mi da će uvesti svoju najstrožu, smrtnu kaznu, za sve dilere koje uhvate. Nažalost, nisu ispunili obećanje. Droga ulazi u našu zemlju, uglavnom preko Meksika, napisao je Trump u objavi na X-u.
Iz te najave ekonomisti iščitavaju da Trumpu trgovina služi i kao sredstvo za usporavanje toka ilegalne imigracije i droge preko južne i sjeverne granice.
Što se tiče Kine, situacija je znatno drukčija. I da budem iskren, svi su nametali carine Kini lijevo i desno, i Trumpova bivša administracija i zatim ona Bidenova. Mislim da nema iznenađenja vezanih uz situaciju s carinama na kineske proizvode, rekao je Steven Ricchiuto, ekonomist iz Michigana, SAD.
Direktan uticaj na radna mjesta
Nije trebalo dugo čekati reakciju Meksika, najvećeg trgovinskog partnera SAD-a. Ako kompanijama uvedemo porez od 25%, to bi moglo utjecati na 400.000 radnih mjesta u SAD-u, rekao je meksički ministar gospodarstva Marcelo Ebrard.
Na vijest o uvođenju tako visokih carina regairale su i njujorške burze. Uoči Dana zahvalnosti dionice inače padaju. Postoji stara izreka da medvjedi imaju Dan zahvalnosti, a bikovi Božić. To obično bude dosta dug vikend, pa mislim da mnogi ulagači žele zatvoriti svoje pozicije i nastaviti kupovati u prosincu. Pojasnio je investicijski strateg iz SAD-a Sam Stovall.
Ulagači počinju razmatrati kako bi carine mogle utjecati na pojedinačne kompanije. Ali to je kratkog vijeka. Obično se brzo oporave, a carine su općenito više prijetnja nego stvarnost, naglasila je osnivačica i direktorica financijske tvrtke iz SAD-a Shana Orczyk Sissel.
Barem je tako bilo tijekom Trumpove prve administracije. Carine su, ocjenjuju ekonomisti, Trumpova pregovaračka taktika. No istodobno mogu negativno utjecati na inflacijuInflacija je povećanje opće razine cijena u određenom vre..., odnosno novi rast cijena.