Sjedinjene Američke Države posljednjih godina bilježe impresivne ekonomske rezultate. Uspjeh uglavnom proizlazi iz dominacije velikih tvrtki u visokotehnološkom sektoru. No, američka industrijska proizvodnja nije doživjela sličan napredak.
Statistike pokazuju jasnu sliku. Dok je gospodarstvo raslo, indeks industrijske proizvodnje ostao je na razinama iz 2017. godine. Čak i prije toga, 2014., brojke su bile slične današnjima. Unatoč naporima za promjenu, proizvodnja stagnira.
Administracija predsjednika Joea Bidena odgovorila je ambicioznim programima subvencija. Zakon o smanjenju inflacijeInflacija je povećanje opće razine cijena u određenom vre... (IRA) i Zakon o čipovima i znanosti usvojeni su 2022. godine. Njihov cilj bio je potaknuti ulaganja i industrijsku aktivnost.
Građevinski sektor posebno je profitirao od ovih mjera. Građevinska aktivnost u SAD-u porasla je za 80 posto od 2015. godine. U Europskoj uniji, taj rast iznosi manje od 20 posto. Rast u SAD-u uglavnom je povezan s industrijskim građevinama i podacima o nestambenim objektima.
SAD je doživio građevinski procvat, ali proizvodnja nije pratila taj trend. Većina investicija usmjerena je u podatkovne centre, a ne u tvornice. To dodatno potvrđuje da preporod proizvodnje nije na vidiku. Iako su subvencije povećale izgradnju, one nisu povećale zaposlenost u proizvodnji.
Proizvodnja u SAD-u ostala je gotovo nepromijenjena od 2015. godine. U eurozoni je proizvodnja rasla za četiri posto, a u EU za osam posto. U SAD-u, zaposlenost u proizvodnji stagnira od sredine 2022. godine.
Nova radnja mjesta u proizvodnji ne stagniraju
Unatoč visokim ulaganjima, nova radna mjesta u proizvodnji nisu nastala. Povijesni podaci pokazuju slične situacije. Građevinski procvati 2007.-2008. i 2018. nisu rezultirali rastom industrijske proizvodnje. Ako bi se sadašnja ulaganja trebala odraziti na proizvodnju, rezultati bi već bili vidljivi.
Neuspjeh Bidenovih subvencija mogao bi objasniti političke promjene u zemlji. Mnogi radnici, razočarani izostankom napretka, okrenuli su se Donaldu Trumpu. Nedavno su glasali protiv politike trenutne administracije.
Bidenove subvencije nagrađuju izgradnju tvornica, no to nije dovoljno. Ako su troškovi proizvodnje previsoki, tvornice će ostati neiskorištene. Puko subvencioniranje izgradnje ne osigurava rast proizvodnje.
Bivši predsjednik Trump daje prednost carinama umjesto subvencija. Carine funkcioniraju kao subvencije za domaću proizvodnju, ali dolaze uz cijenu. Ekonomisti upozoravaju da carine predstavljaju porez na potrošače. Tijekom Trumpova prvog mandata, teret carina nosili su američki potrošači. Plaćali su više cijene za uvoznu robu.
Trumpova obećanja o carinama značila bi širu podršku proizvodnji nego Bidenova politika. Ipak, netko mora podmiriti te troškove. Zagovornici tvrde da će strani dobavljači smanjiti cijene, no to se rijetko događa. Američki potrošači vjerojatno bi ponovno osjetili financijski udar.
Trump neće biti uspješniji od Bidena
Stoga, Trump vjerojatno neće biti uspješniji od Bidena u oživljavanju proizvodnje. Njegova strategija mogla bi imati sličan ishod kao i postojeće subvencije.
Europa bi trebala pažljivo proučiti ove rezultate. Pokušaji EU-a da oponaša američku industrijsku politiku vjerojatno će propasti. Subvencioniranje tvornica nije dovoljno ako nema ekonomskih uvjeta za proizvodnju. Europa, poput SAD-a, suočava se s istim izazovima, piše Poslovni.
Smanjenje udjela proizvodnje u gospodarstvu izgleda kao neizbježan trend. Unatoč velikim poticajima, proizvodni sektor nastavlja stagnirati. Ključno je pronaći nova rješenja umjesto slijepog oponašanja postojećih modela.