Ponedjeljak, 23 prosinca, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Ne nasjedajte na cyber blagdanske prijevare – evo nekih najčešćih

Kako se približavaju božićni i novogodišnji blagdani, podsjećamo čitatelje da vrijeme koje ste odlučili provesti s obitelji opušteno s obitelji, netko koristi kao idealnu priliku za prijevare i zloupotrebe. Cyber kriminalci u ovom slučaju nude nerealno dobre blagdanske popuste, te neke ponude koje ne mogu proći bez pažnje čitatelja.

Na kraju godine, stručnjaci za cyber sigurnost iz kompanije Kaspersky identificirali su najčešće prijevare koje ciljaju potrošače u različitim regijama i na različitim jezicima.

Portugalska prevara sa božićnim receptima

    Ova prijevara, koja je prvenstveno usmjerena na korisnike u Brazilu. Počinje naizgled bezazlenim email-om koji promovira recept za blagdanski kolač. Žrtve se potiču da plate malu naknadu kako bi dobile recept. Nakon što se uplata izvrši, podaci sa kreditne kartice žrtve bivaju ukradeni. Prevaranti također prikupljaju jedinstvene brazilske identifikatore kao što su CPF (Cadastro de Pessoas Físicas) i CNPJ (Cadastro Nacional da Pessoas Jurídicas), koji su ključni za pristup bankarskim uslugama. Sa ovim informacijama, prevaranti mogu obaviti neovlaštene kupovine ili pokušati da pristupe žrtvinom računu u banci radi pravljenja veće štete.

    Lažna stranica za unos ličnih i platnih podataka u okviru prevare sa portugalskim receptom za božićni kolač

    Lažne blagdanske trgovine

      Lažne online trgovine izgledaju kao stvarni web-site-ovi za kupovinu, nudeći sezonske proizvode poput ukrasa, poklona, pa čak i blagdanskih ukrasa s velikim popustima. Ovakve stranice najčešće djeluju izuzetno lokalizirano i prilagođavaju jezik i valutu geografskoj lokaciji korisnika, koristeći podatke iz pretraživača. Žrtve obično dolaze do ovih trgovina putem linkova iz oglasa ili skočnih prozora. Cilj ovih sajtova je krađa novca. Takve prijevare često kratko traju jer ih legitimni online trgovci brzo prijavljuju.

      Besplatni mobilni podaci

        Ova prijevara koristi primamljivost besplatne usluge, tvrdeći da nudi besplatan mobilni internet koji se nudi od svih glavnih operatera. Kako bi dobili besplatan internet, žrtve ove prijevare moraju podijeliti promotivni link sa 10–15 kontakata putem WhatsApp ili Viber aplikacije. Ovime se prijevara eksponencijalno širi. Nakon dijeljenja, od žrtava se traži da unesu svoje osobne podatke — ime, broj telefona i email. Prikupljeni podaci se zatim prodaju na dark web-u ili koriste za druge prijevare. U nekim slučajevima, žrtve nesvjesno preuzimaju malware koji ugrožava njihove uređaje, što dovodi do daljih zloupotreba.

        Blagdanska isplata novca u ime javnih institucija

          Prevaranti se predstavljaju kao neka razina vlasti, obećavajući isplate gotovine povodom blagdana. Ova prijevara je zabilježena u nekoliko afričkih zemalja, uključujući Keniju i Nigeriju. Kako bi primili isplatu, od žrtava se traži da popune anketu i unesu osobne podatke poput imena i broja telefona. Nakon što popune anketu, korisnici se pozivaju da podijele link svojim kontaktima putem WhatsApp ili Viber aplikacije. Prikupljeni podaci se dodaju u baze za prijevare a zatim prodaju trećim osobama ili koriste za fishing napade i krađu identiteta. Ova prijevara zloupotrebljava povjerenje u vladine sustave i blagdanski duh darivanja.

          Nagradna igra sa luksuznim automobilom

          U Indoneziji, prevaranti su pokrenuli lažne nagradne igre koje korisnicima nude priliku da osvoje luksuzni sportski automobil. Najčešće se koriste email za namamljivanje žrtava. Da bi preuzeli nagradu, od njih se traži da daju osobne podatke kao što su puno ime i prezime, broj telefona i adresa. Iako automobil nikada ne stigne u njihove ruke, ukradeni podaci se koriste za krađu identiteta, fishing napade ili se prodaju na crnom tržištu za druge prevarantske aktivnosti.

          Prijevara sa isporukom poštanskih paketa

          U Bosni i Hercegovini, tijekom blagdana, građani su masovno postali meta prevaranata putem SMS poruka, WhatsApp-a i sličnih aplikacija. Poruke su informirale korisnike da je isporuka njihove pošiljke obustavljena zbog netočnih podataka ili dodatnih troškova. U tekstu bi se nalazio maliciozan link koji je vodio na lažne stranice za unos osobnih podataka, kućne adrese i podataka o platnim karticama.

            „Blagdanske prijevare nisu nov fenomen ali su evoluirale i postale sofisticiranije korištenjem regionalnih tradicija i tehnologije. Blagdanska užurbanost čini ljude podložnijim prijevarama — oni su zauzeti, nestrpljivi da iskoriste popuste ili vjeruju promocijama koje odgovaraju blagdanskoj atmosferi. Cyberkriminalci ne kradu samo novac. Oni grade ogromne baze podataka sa osobnim podacima koje pokreću buduće prevarantske aktivnosti. Blagdani su vrijeme radosti i darivanja ali korisnici moraju ostati oprezni kako ne bi nesvjesno dali prevarantima alate da ih dalje iskorištavaju,“ kaže Olga Svistunova, viši analitičar web sadržaja u kompaniji Kaspersky.

            Kako biste ostali sigurni ove praznične sezone, kompanija Kaspersky preporučuje:

            ● Provjerite autentičnost web-sajtova i ponuda prije nego što izvršite kupovinu
            ● Izbegavajte otvaranje linkova iz neželjenih email-ova ili poruka
            ● Ne dijelite osobne podatke osim ako ih šaljete verificiranoj i pouzdanoj instituciji
            ● Budite oprezni sa ponudama koje izgledaju previše dobro da bi bile istinite — obično nisu
            ● Koristite sveobuhvatno rješenje koje štiti računare i pametne telefone

            Prijavite se na naš Newsletter

            Popularno