Petak, 10 siječnja, 2025
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Kakve nas promjene očekuju na globalnom tržištu rada do 2030. godine

Do kraja desetljeća bit će otvoreno oko 170 milijuna novih radnih mjesta širom svijeta, ali će i 92 milijuna nestati. Stoga će neto zaposlenost porasti za 78 milijuna. Nove trendove na globalnom tržištu rada pokazalo je izvješće Svjetskog ekonomskog foruma objavljeno 8. siječnja.

Tehnološke promjene, geopolitička fragmentacija, ekonomska neizvjesnost, demografske promjene i zelena tranzicija, pojedinačno ili u kombinaciji, bit će među glavnim faktorima koji će oblikovati ili transformirati globalno tržište rada do 2030., ocjenjuje se u izvješću.

Forumovo Izvješće o budućnosti poslova za 2025. pokazao je da tražnja vođena tehnološkim napretkom, kao što je umjetna inteligencija, brzo raste, ali u postotcima.

Na globalnom tržištu rada apsolutno najviše zapošljavanja u poljoprivrdi

Međutim, gledano u apsolutnim brojevima, Forum je kombinirajući svoje i podatke Međunarodne organizacije rada došao do zaključka da će najveći neto rast zaposlenosti u periodu 2025-2030. biti zabilježen u sektoru ključnoj za mnoge ekonomije – poljoprivredi.

Do kraja desetljeća trend zelene tranzicije, uključujući napore za smanjenje emisije ugljika i prilagođavanje klimatskoj krizi, doprinijet će rastu radnih mjesta u poljoprivredi za 34 milijuna. U toj grani sada radi 200 milijuna ljudi.

Forum navodi da će širenje digitalizacije i rast troškova života također doprinijeti povećanju broja zaposlenih u poljoprivredi. Među prvih pet profesija po rastu zaposlenosti bit će još vozači za isporuku, programeri softvera, građevinski radnici i prodavači u trgovinama.

Znatan rast očekuje se i u sektoru prerade hrane, kao i u sektoru njege. Ovo je logično s obzirom na demografske trendove, posebno starenje stanovništva.

Manje računovođa, administrativaca, čistača…
Istovremeno se očekuje pad broja blagajnika, službenika u administraciji, čistača, računovođa, revizora…

U Izvješću se ocjenjuje da je veći fokus na programe kontinuiranog učenja, usavršavanja i prekvalifikacije omogućio kompanijama da bolje predvide i upravljaju budućim zahtjevima za vještinama.

Predviđa se da će tehnološke vještine još brže dobivati na značaju u narednih pet godina. Na vrhu liste su umjetna inteligencija, cyber sigurnost, tehnološka pismenost.
Na značaju, navodi Forum, dobivaju i kreativno mišljenje i otpornost, fleksibilnost i agilnost, uz radoznalost i doživotno učenje.

Forum je za istraživanje ispitao više od 1.000 najvećih poslodavaca u svijetu koji predstavljaju 22 industrijska klastera i zapošljavaju više od 14 milijuna radnika. Istraživanje je objavljeno uoči tradicionalnog Forumovog godišnjeg skupa u Davosu od 20. do 24. siječnja.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno