Petak, 24 siječnja, 2025

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

“Reagirajte brzo” – Ključna fraza u prevarantskim mailovima koji vas mogu osloboditi novca

Prevaranti koriste razne sofisticirane metode koje je teško uočiti. S obzirom na napredak tehnologije, prevara poput onih s nigerijskim prinčevima danas su prošlost. U današnjem vremenu, prevaranti koriste socijalni inženjering i umjetnu inteligenciju kako bi proveli svoje planove. Tako se izvode različite vrste prijevara, od romantičnih do onih koje uključuju direktore, ali najčešće se koristi tradicionalni phishing.

FBI upozorio

FBI upozorava na još jedan oblik prijevare koji je čest u slučajevima prirodnih nepogoda. Takve situacije, poput požara koji su pogodili Los Angeles, često postanu plodno tlo za prevarante. Zločinci koriste te tragedije kako bi prikupili novac od ljudi koji žele pomoći. U takvim situacijama, prevaranti često stvaraju lažne stranice koje izgledaju legitimno i šalju mailove sa zahtjevima za donacijama. Takve stranice često izgledaju uvjerljivo, što ih čini teškim za prepoznati.

Međutim, prilikom donošenja odluka o pomoći, uvijek treba biti oprezan. Uplaćujući novac na lažne stranice, korisnici zapravo šalju sredstva prevarantima. Ponekad, u najgorem slučaju, korisnici otkrivaju i osobne podatke, uključujući informacije o bankovnim karticama, koje zločinci mogu iskoristiti za daljnje prevare.

Prema naputcima FBI-a, dva su ključna upozorenja koja treba pratiti. Ako u poruci ili mailu vidite riječi “reagirajte brzo”, to bi mogao biti znak prijevare. Ovaj izraz najčešće se koristi kako bi se stvorio osjećaj hitnosti, čime se korisnici pokušavaju prisiliti na brzu reakciju. Slična upozorenja dolaze i od strane Microsofta, koji sugerira da uvijek treba biti oprezan s poveznicama koje zahtijevaju brzo otvaranje ili akciju.

Stvaranje osjećaja panike i nužnosti kao ključna taktika prevaranata

Prevaranti često stvaraju osjećaj panike i nužnosti kako bi korisnici odmah donijeli odluke i uplatili novac bez prethodnog razmišljanja. U nekim slučajevima, prevaranti stvaraju iluziju da morate brzo pomoći nekome u nevolji ili izbjeći kaznu. Ovaj osjećaj žurbe je temeljni trik kojim prevaranti koriste psihološke tehnike za manipulaciju ljudima.

Isto tako, prevaranti ne traže samo novac. Mogu slati mailove u kojima se tvrdi da su vam ukradene lozinke za razne usluge, poput Netflixa ili Facebooka. Ti mailovi mogu izgledati ozbiljno, ali zapravo će vas samo odvesti na lažnu stranicu, gdje ćete bespotrebno otkriti svoje podatke. Umjesto da spasite svoj račun, završit ćete s time da ste kriminalcima dali pristup svojim osobnim podacima.

Iz tih razloga, važno je uvijek biti oprezan i obratiti pažnju na svaki mail koji izaziva osjećaj hitnosti. Ako mail sadrži sumnjivu poveznicu ili zahtjeva od vas da brzo reagirate, najbolje je da ga ne otvorite. Nikada ne unosite osobne podatke putem takvih stranica i uvijek se konzultirajte s nekim prije nego poduzmete bilo kakvu akciju.

Ove prevarantske tehnike i dalje se razvijaju, a njihova učinkovitost ovisi o brzini reakcije korisnika, piše Zimo. S obzirom na sve veću prisutnost sophisticated metoda, važno je redovito educirati korisnike kako bi prepoznali ove prevarantske poruke i zaštitili sebe.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno