Postoji prostor za daljnje smanjenje kamatnih stopa Europske središnje banke (ESB), izjavio je član izvršnog odbora Piero Cipollone u razgovoru za Reuters. InflacijaInflacija je povećanje opće razine cijena u određenom vre... u eurozoni nastavlja padati, što omogućuje dodatna smanjenja kamataKamata je cijena uporabe tuđih novčanih sredstava. Kamate ....
Cipollone je talijanski ekonomist i bivši viceguverner talijanske središnje banke. U studenom 2023. imenovan je u šestočlano glavno tijelo ESB-a. Njegovo stručno mišljenje ključno je za buduću monetarnu politiku eurozone.
Štetne posljedice trgovinskih sukoba
Trgovinski sukobi između SAD-a i Kine mogli bi imati štetne posljedice za gospodarstvo eurozone. Ova regija obuhvaća 20 članica Europske unije, uključujući Hrvatsku. Trgovinske napetosti mogu izazvati poremećaje na tržištu, upozorava Cipollone.
Od lipnja prošle godine ESB je već pet puta smanjio kamatne stopeKamate su trošak, odnosno cijena koju plaćate za pozajmlji.... Cilj je potaknuti ekonomski rast i spriječiti stagnaciju. Investitori procjenjuju da će ove godine biti još tri sniženja kamata. Time se želi poboljšati gospodarska situacija nakon dvije godine stagnacije.
Cipollone ističe kako u ESB-u postoji konsenzus da “još uvijek ima prostora za daljnje smanjenje kamata.” No, globalne trgovinske tenzije i rast cijena energenata kompliciraju donošenje odluka. Zbog toga nema čvrstih odluka o sniženju kamata u ožujku.
Gospodarska situacija eurozone od prosinca 2023. nije se značajnije promijenila. Prethodne prognoze ESB-a predviđale su četiri smanjenja kamata u 2025. godini. Dosadašnje odluke o smanjenju kamata bile su u skladu s inflacijskim ciljevima.
Rizik za europsko gospodarstvo
Trgovinska politika SAD-a predstavlja značajan rizik za europsko gospodarstvo. Američke carine na kinesku robu već su dovele do protumjera Kine. Cipollone upozorava da bi trgovinski rat mogao uzrokovati dodatne probleme za Europu.
SAD je ovog tjedna uveo 10% carine na svu kinesku robu, što bi moglo utjecati na globalnu trgovinu. Damping cijena kineske robe mogao bi smanjiti inflaciju, ali i gospodarski rast u Europi.
Cipollone umanjuje izravni učinak američkih trgovinskih mjera na europske tvrtke. Europske kompanije mogu apsorbirati dodatne troškove kroz smanjenje profitnih marži. Također, slabljenje eura prema dolaru može djelomično zaštititi gospodarstvo.
Razvoj digitalnog eura mogao bi biti ubrzan zbog američkih planova uvođenja stablecoin kriptovalute povezane s dolarom. ECB je već 2023. godine predstavio projekt digitalnog eura za online plaćanja. Cilj je stvoriti sustav sličan PayPalu, s besplatnim digitalnim transakcijama.
Europljani bi prema tom planu imali virtualne novčanike s do 3.000 digitalnih eura. No, političke nesuglasice usporile su donošenje konačne odluke. Trumpova inicijativa za stablecoin mogla bi ubrzati europske planove.
Američke stabilne kriptovalute mogle bi povući depozite iz europskih banaka, što bi oslabilo bankarski sustav. Ako se stablecoin u Europi masovno koristi, sredstva bi mogla odlaziti u SAD. To bi moglo uzrokovati smanjenje kapitala u europskim bankama.
Trgovinske barijere mogu usporiti rast gospodarstva, ali nisu dovoljne za izazivanje recesije. Određeni sektori europske ekonomije pokazuju otpornost, uključujući tržište rada i građevinski sektor.
Industrijska proizvodnja pokazuje znakove oporavka, nakon dvije godine recesije, pišu Financije. Cipollone očekuje da će se gospodarska aktivnost povećati uz smanjenje kamata. Rizici ostaju uravnoteženi, jer troškovi energenata i dalje utječu na inflaciju.
“Nema naglog gospodarskog rasta, ali ne očekujem recesiju,” zaključuje Cipollone.