Dolar slabi, a učinak na druge valute donio je mješavinu olakšanja i glavobolje centralnim bankama diljem svijeta.
Nesigurnost oko donošenja politike SAD-a utjecala je na američki dolar i državne obvezniceObveznica (engl. bond), ili zadužnica (obligacija), dužni... posljednjih tjedana, pri čemu je indeks dolara oslabio više od 9% do sada ove godine. Promatrači tržišta očekuju daljnji pad.
Prema najnovijoj anketi Global Fund Managera Bank of America, neto 61% sudionika predviđa pad vrijednosti dolara u sljedećih 12 mjeseci — što je najpesimističnija prognoza velikih investitora u gotovo 20 godina.
Egzodus iz američke imovine mogao bi odražavati širu krizu povjerenja, s potencijalnim prelijevanjem kao što je viša uvezena inflacijaInflacija je povećanje opće razine cijena u određenom vre... kako dolar slabi.
Pad dolara doveo je do povećanja vrijednosti drugih valuta u odnosu na njega, posebno sigurnih utočišta kao što su japanski jen, švicarski franak, kao i euro.
Od početka godine, japanski jen je ojačao preko 10% u odnosu na dolar. Dok su švicarski franak i euro poskupili oko 11%, prema podacima LSEG-a.
Osim sigurnih utočišta, druge valute koje su ojačale u odnosu na dolar ove godine uključuju meksički pezo, koji je porastao za 5,5% u odnosu na dolar, i kanadski dolar koji je ojačao za više od 4%. Poljski zlot je ojačao više od 9%, dok je ruska rublja ojačala za više od 22% u odnosu na dolar.
Neke valute tržišta u nastajanju, međutim, deprivirale su unatoč slabosti dolara.
Vijetnamski dong i indonezijska rupija oslabili su na rekordno nisku vrijednost za američki dolar ranije ovog mjeseca. Turska lira također je prošli tjedan dosegla najnižu razinu u povijesti. Kineski juan pao je na rekordno nisku razinu u odnosu na dolar prije gotovo dva tjedna, ali je od tada ojačao.
Ima li prostora za smanjenje stopa?
Osim nekoliko iznimaka poput Švicarske nacionalne banke, slabljenje američkog dolara predstavlja olakšanje vladama i centralnim bankama diljem svijeta, rekli su analitičari za CNBC.
“Većina centralnih banaka bila bi sretna da vidi pad američkog dolara od 10%-20%,” rekao je Adam Button, glavni valutni analitičar u ForexLiveu. Dodao je da je snaga dolara uporni problem godinama i predstavlja poteškoću za zemlje s tvrdom i mekom vezanošću dolara.
Budući da mnoge zemlje s tržištima u nastajanju imaju velik dug denominiran u dolarima, slabiji dolar smanjuje stvarni teret duga. Osim toga, mekša zelena novčanica i jača lokalna valuta obično čine uvoz relativno jeftinijim, smanjujući inflaciju i stoga dopuštajući centralnim bankama prostor za smanjenje stopa kako bi potaknuli rast.
Nedavna rasprodaja američkog dolara nudi više “prostora za disanje” centralnim bankama da smanje stope, rekao je Button.
Iako bi jača lokalna valuta mogla pomoći u obuzdavanju inflacije putem jeftinijeg uvoza, ona komplicira izvoznu konkurentnost, posebno pod obnovljenim carinama SAD-a gdje je Azija izložena kao najveći svjetski proizvođač robe, rekao je Thomas Rupf, suvoditelj VP banke za Singapur i glavni investicijski direktor za Aziju.
Devalvacija valute će vjerojatno biti predmet aktivnijeg razmatranja na tržištima u razvoju, posebno u Aziji, rekao je Nick Rees, voditelj makro istraživanja u Monex Europe.
Međutim, ta tržišta u nastajanju i azijske centralne banke morat će gaziti tanku liniju kako bi izbjegli bijeg kapitala i druge rizike.
“Tržišta u nastajanju suočavaju se s visokom inflacijom, dugom i rizicima bijega kapitala, što devalvaciju čini opasnom”, rekao je Wael Makarem, glavni strateg financijskih tržišta u Exnessu.
Osim toga, američka bi administracija mogla vidjeti devalvaciju kao trgovinsku mjeru koja bi mogla izazvati odmazdu, dodao je.
Gospodarstva s tržištima u nastajanju možda neće biti voljna smanjiti stope jer to može utjecati na dužnički teret domaćih kućanstava i tvrtki koje su se zaduživale u američkim dolarima, rekao je direktor ekonomije Fitch Ratingsa Alex Muscatelli. Slabija domaća valuta također može dovesti do odljeva kapitala kao odgovor na niže kamatne razlike sa SAD-om, dodao je.
Na primjer, Muscatelli ne vidi da indonezijska centralna banka previše snižava stope s obzirom na nedavnu volatilnost valute, ali je naveo da bi Koreja i Indija mogle imati prostora za smanjenje stopa.
Europska cenralna banka iskoristila je priliku koju je ponudilo smanjenje inflacije kako bi na sjednici u travnju smanjila stope za još 25 baznih bodova. ECB je u četvrtak rekla da “većina mjera temeljne inflacije sugerira da će se inflacija zadržati oko srednjoročnog cilja Upravnog vijeća od 2% na trajnoj osnovi.”
Drugi primjer je Švicarska narodna banka, koja se borila s jakim frankom veći dio posljednjih 15 godina, primijetio je Button. Izvoz roba i usluga čini preko 75% švicarskog BDP-a, a jak franak čini švicarsku robu skupljom u inozemstvu.
“Ako kapital nastavi pritjecati, možda će morati poduzeti drastične mjere za devalvaciju”, rekao je. Ulagači uzimaju franak u razdobljima nesigurnosti, poput ove posljednjih tjedana, a time franak jača.
Centralne banke izbjegavaju devalvaciju – za sada
Devalvacija valute predstavlja rizik od poticanja rasta cijena i monetarne vlasti će biti oprezne u slučaju da inflacija ostane iznad njihovih ciljeva.
Rizik od veće inflacije koji proizlazi iz devalvacije valute, kao i carina – dok zemlje odgovaraju na namete SAD-a – vjerojatno će natjerati centralne banke da oklijevaju krenuti putem dobrovoljne devalvacije, rekao je međunarodni ekonomist i FX strateg Wells Farga, Brendan McKenna.
Povrh toga, iako većina stranih centralnih banaka teoretski ima propusnost da oslabi vlastitu valutu, vjerojatnost je još uvijek mala u trenutnom okruženju, dodao je strateg.
Može li zemlja devalvirati svoju valutu ovisi o nekoliko čimbenika: veličini njezinih deviznih rezervi, izloženosti inozemnom dugu, trgovinskoj bilanci i osjetljivosti na uvezenu inflaciju.
“Izvozno orijentirane zemlje s dovoljnim rezervama i manjim oslanjanjem na inozemni dug imale bi više prostora za devalvaciju – ali čak i one će vjerojatno oprezno postupati”, rekao je McKenna.
Širi smjer trgovinskih pregovora bit će ključan za način na koji zemlje odluče djelovati. Osim Kine, nekoliko je zemalja pokazalo spremnost uključiti se u trgovinske pregovore, a ako ovi pregovori dovedu do nižih carina, tada centralne banke neće toliko vjerojatno težiti slabijim valutama, dodao je.
U trenutnoj geopolitičkoj klimi, devalvacija bi također mogla pozvati na odmazdu i rizik od optužbi za manipulaciju valutom, rekao je Rupf iz VP banke.
Iako još uvijek postoji mogućnost da bi trgovinske napetosti mogle dovesti do više protekcionističkih ishoda, što će centralne banke natjerati na devalvaciju svojih valuta.
“Ali za sada se čini da je poželjna radnja izbjegavanje valutnog rata koji bi samo dodao još više nestabilnosti lokalnom i globalnom gospodarstvu”, rekao je McKenna.