Ponedjeljak, 7 travnja, 2025

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Apple pred golemim gubicima zbog Trumpovih carina

Apple bi mogao biti jedan od najvećih gubitnika nove runde američkih carina koje su proizašle iz agresivne trgovinske politike Donalda Trumpa. Vrijednost dionica tehnološkog diva pala je za gotovo 10%, čime je izbrisano više od 300 milijardi dolara tržišne vrijednosti. Glavni razlog su novi carinski nameti koji direktno pogađaju Appleov globalni opskrbni lanac.

Otprilike 85% svih iPhonea proizvodi se u Kini, gdje sada vrijedi carina od 54%. Ostatak proizvodnje odvija se u Indiji, no i tamo su uvedeni dodatni nameti od 26%. Od ukupne proizvodnje, čak 33% iPhonea završava na američkom tržištu, što Apple čini izrazito ranjivim na ovakve trgovinske mjere.

Troškovi od 39,5 milijardi dolara

Prema prvim procjenama, Apple bi mogao biti izložen tarifnim troškovima u iznosu od 39,5 milijardi dolara. Razlog je taj što se svi iPhonei prodani u SAD-u trenutno proizvode u Kini. Osim toga, 90% Mac računala, 90% Apple satova, 80% iPada i 35% AirPoda također dolazi iz Kine. Ostatak proizvodnje, većinom dodatna oprema, dolazi iz Vijetnama, no ni ti proizvodi nisu u potpunosti izuzeti iz novih carinskih režima.

Zbog ovih troškova, Apple bi mogao izgubiti i do trećine svoje operativne dobiti. To bi imalo snažan utjecaj na njihovu ukupnu financijsku sliku. Da bi kompenzirao gubitke kroz cijene proizvoda, Apple bi morao podići maloprodajne cijene za otprilike 40%. To bi gotovo sigurno dovelo do smanjenja potražnje.

Premještanje samo 10% proizvodnog lanca iz Azije u Sjedinjene Američke Države trajalo bi najmanje tri godine. Ono bi zahtijevalo značajna ulaganja. Očekuju se troškovi u desecima milijardi dolara, uz dodatne komplikacije u logistici i organizaciji proizvodnje. Potpuno prebacivanje proizvodnje iz Azije u SAD gotovo je nemoguće bez drastičnog rasta cijena. iPhone proizveden u SAD-u mogao bi koštati i do 3.500 dolara, čime bi postao luksuz koji si mnogi više ne bi mogli priuštiti.

Neizvjestan ishod

Vrijedi podsjetiti da je Apple 2018. godine bio izuzet od tadašnjih Trumpovih carina, što mu je omogućilo stabilno poslovanje u turbulentnom trgovinskom okruženju. Tada je Tim Cook, izvršni direktor Applea, osobno posjetio Bijelu kuću i najavio ulaganja vrijedna 500 milijardi dolara u američko gospodarstvo tijekom četiri godine. Iako je ta gesta tada osigurala izuzeće, ovaj put takav ishod nije izvjestan.

Tržište je već negativno reagiralo na mogućnost da Apple ne dobije novo izuzeće, što se vidi kroz značajan pad vrijednosti dionica. Ako se situacija ne promijeni, Apple bi se mogao suočiti s jednim od najvećih izazova u svojoj povijesti, a potencijalne posljedice mogle bi imati dugoročan utjecaj na poslovanje i globalno tržište potrošačke elektronike.

Kako piše Seebiz, pred Appleom je razdoblje intenzivnog lobiranja i prilagodbe strategije, jer se više ne može osloniti na povlašteni status koji je nekad uživao. Ishod će uvelike ovisiti o političkim pregovorima i spremnosti američke administracije na ustupke, no za sada stvari ne izgledaju ohrabrujuće.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno