Petak, 22 studenoga, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Britanci se kaju zbog Brexit-a

Sumorna ekonomska stvarnost Velike Britanije i loše srednjoročne prognoze ponovo su oživjele debatu o Brexit-u u Britaniji. Mislilo se da je na ovu temu stavljena točka još u prosincu 2020. Tada je potpisan Sporazum o slobodnoj trgovini sa Europskom unijom.

Prošlo je više od šest godina nakon glasovanja za izlazak iz EU, a Velika Britanija se suočava sa produženom recesijom i dubokom krizom troškova života, prenosi Bloomberg. Najavljene su velike promjene u fiskalnoj politici, a neki visoki dužnosnici u vladi premijera Rishi Sunak-a zagovaraju bliži odnos sa EU „prema švicarskom modelu“.

Britanski ministar Jeremy Hunt rekao je da bi London trebalo tražiti bliži ekonomski aranžman sa EU. Njegovo mišljenje dijele i ostali ministri, te ostali službenici. Tome se protive „tvrdolinijaši“ koji ne žele ukidanje novostečenih britanskih regulatornih sloboda.

Hunt-ov ton odražava promjenu u stavovima javnosti. Nova reprezentativna anketa pokazala je da je sada 57 posto Britanaca protiv Brexit-a, dok je 43 posto za. Prema anketi, oko 19 posto njih su glasovali za izlazak Velike Britanije iz EU sada žale zbog svog izbora. Prema ocjeni analitičara, riječ je o postepenoj eroziji potpore Brexit-u u britanskom društvu.

Premijer zagovornik Brexit-a

Međutim, premijer koji je bio zagovornik Brexit-a, za sada se drži svog stava. Prema njegovim rečima, regulatorna sloboda je važna prilika za Brexit.

Pod mojim vodstvom Velika Britanija neće nastaviti odnos sa Europom. Nećemo nastaviti usklađivati zakone s onima iz EU.

Rishi Sunak, premijer Velike Britanije

Ne treba očekivati dramatičnu promjenu politike Londona u skorije vrijeme. Pogotovo ako se ima u vidu da iz Bruxellesa stižu signali da aranžman u švicarskom stilu nije u ponudi. Ovo pitanje moglo bi biti sve relevantnije u svjetlu ekonomske situacije koja se pogoršava. Situacija se pogoršava kako u Velikoj Britaniji, tako i u EU.

Ekonomski eksperti Banke Engleske ocjenjuju da je „ekonomija Velike Britanije u cjelini trajno oštećena Brexitom“. Također i da je „usporavanje trgovine u Velikoj Britaniji mnogo veće u usporedbi sa ostatkom svijeta“. Prema službenim podacima, Brexit će dugogodišnje smanjiti BDP Velike Britanije za četiri posto.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno