Centralna banka BiH, prema zakonu, funkcionira prema aranžmanu valutnog odbora. Što znači da je domaća valuta u potpunosti pokrivena eurom kao rezervnom valutom.
„Devizne pričuve predstavljaju devizna sredstva monetarnih vlasti – središnje banke – a način korištenja deviznih pričuva, kao i instrumenti u koje se one ulažu, ovisi o institucionalnom uređenju središnje banke i monetarnom sustavu. politika koja se primjenjuje u konkretnoj zemlji”, navodi se u komentaru Centralne banke BiH. Povodom medijskih navoda da BiH trenutno nema niti jedan gram zlata u rezervama. Te da nije prodala tone zlata prethodnih godina, sada bi imao 237.000 unci ili 7,3 tone zlata u vrijednosti od oko 450 milijuna eura.
Zakon o Centralnoj banci BiH
Navedeno je da je Zakonom o Centralnoj banci BiH jedan od temeljnih zadataka ove institucije, koji se obavlja u nadležnosti njenog Upravnog odbora. Držanje i upravljanje službenim deviznim rezervama, prvenstveno u sefu. Zatim se rukovoditi načelima likvidnosti i rentabilnosti .
Zakonom su definirani instrumenti u koje Centralna banka BiH može ulagati devizne rezerve. Te u skladu s tim ova banka investira devizne rezerve prvenstveno u vrijednosne papire država članica eurozone s najvišim kreditnim rejtingom. Depozite kod odabranih središnjih banaka u eurozoni, kao i u vrijednosne papire zemalja članica eurozone s najvišim kreditnim rejtingom. Banke za međunarodna poravnanja u Baselu i stranih poslovnih banaka s visokim kreditnim rejtingom, kao i monetarno zlato, uzimajući u obzir ograničenja ulaganja u svaki pojedini instrument, svaku pojedinu zemlju i pojedinu poslovnu banku.
U upravljanju deviznim rezervama posebna se pozornost posvećuje upravljanju povezanim rizicima.
U procesu upravljanja deviznim rezervama, posebno na taktičkoj i operativnoj razini. Sve dostupne informacije s relevantnih tržišta novca i kapitala u eurozoni i svijetu, kao i raspoložive prognoze koje bi mogle utjecati na ulaganje deviznih rezervi u tekuće godine i u narednom razdoblju, kontinuirano se razmatraju. To je uobičajena praksa centralnih banaka. Koje su posebna, vrlo konzervativna vrsta investitora, navodi se u komentaru Centralne banke BiH dostavljenom Srni.
Centralna banka Bosne i Hercegovine
Centralna banka Bosne i Hercegovine usklađuje strukturu portfelja deviznih rezervi obavljajući kupoprodajne transakcije raspoloživim instrumentima, uključujući zlato.
Centralna banka BiH ne komentira pojedinačne investicijske odluke. Podaci o strukturi deviznih rezervi, odnosno učešću pojedinih instrumenata u portfelju deviznih rezervi, kao i način donošenja odluka su javni. Dostupni su u službenim publikacijama Centralne banke BiH.
Kada govorimo o smanjenju kapitala, govorimo o knjigovodstvenim učincima, a ne o trajnom gubitku kapitala.
Računovodstveno evidentiranje računovodstvenih učinaka kapitala je obaveza prema međunarodnim standardima koju Centralna banka Bosne i Hercegovine mora u potpunosti ispuniti.
Tržišna kretanja i njihov utjecaj na kapital fenomen su s kojim se suočava cijeli svijet, pa tako i centralne banke, a ne samo Centralna banka Bosne i Hercegovine.
U razdoblju rasta kamatnih stopa mijenja se kategorija kapitala u kojoj se bilježe promjene temeljem promjene rezerve fer vrijednosti od ulaganja. Pa je ona visoka u doba niskih kamataKamata je cijena uporabe tuđih novčanih sredstava. Kamate ..., a pada s porastom kamatne stopeKamate su trošak, odnosno cijena koju plaćate za pozajmlji....
Centralna banka BiH kontinuirano poduzima mjere usklađivanja svog portfelja. A sve u cilju očuvanja vrijednosti neto deviznih rezervi. Odnosno monetarne stabilnosti valutnog odbora.
Rast kamatnih stopa na mjerodavnim financijskim tržištima imao je određeni negativan učinak na navedenu kategoriju kapitala Centralne banke BiH. Zbog pada tržišne vrijednosti obveznica eurozone zbog prilagođavanja novonastalim tržišnim uvjetima.
S druge strane, povećanje kamatnih stopa predstavlja priliku za reinvestiranje sredstava pod povoljnijim uvjetima i time povećanje vrijednosti deviznih rezervi i jačanje valutnog odbora i kapitala Centralne banke BiH, saopćeno je iz te institucije.
Izvor: indikator.ba