Za sve koji traže zanimljive otoke za posjetiti ove godine, vrijedi spomenuti da samo u Europi ima više od 2000 naseljenih otoka. Ne računajući europske zemlje koje su i same velike otoci, poput Velike Britanije i Islanda.
Dakle, dok su Santorini, Sardinija, Ibiza i Mykonos često omiljeni otoci u Europi, ima mnogo drugih manje poznatih koje vrijedi posjetiti. Od kojih će na nekima ove godine biti manje gužve.
Ispod su četiri ideje koje možda nisu na vašem radaru.
Hvar
Hvar u Jadranskom moru zauzeo je 9. mjesto na izboru CNTraveler Readers’ Choice Awards za najbolje europske otoke 2023. I lako je shvatiti zašto.
Hvar je najprikladniji za putnike koji žele pronaći za svakoga ponešto – odlične restorane i noćni život. Tu su i gosti koji stižu superjahtama. Zatim toplice, wellness centri za sve koji žele “napuniti baterije” i odmoriti se, a “mirniji tipovi ljudi” mogu se zaputiti u unutrašnjost u istraživanje vinograda i polja lavande.
Do Hvara se može doći trajektom ili katamaranom iz kopnene Hrvatske. Redovitim linijama iz Splita, Dubrovnika i drugih obalnih gradova.
Najbolje vrijeme za posjet Hvaru je između svibnja i lipnja ili u rujnu i listopadu kada je vrijeme toplo i sunčano. Tada je na otoku manje gužve nego tijekom glavne sezone u srpnju i kolovozu.
Vanjski Hebridi – za karipske vizure sa škotskim vremenom
Vanjski Hebridi, također poznati kao Zapadni otoci, arhipelag su u blizini obale kopnene Škotske koji se sastoji od 200 otoka.
Samo nekoliko njih je potpuno naseljeno. Dok turisti često odlaze na otok Lewis i otok Harris (koji su zapravo jedan otok, ali se zbog različitih krajolika vide kao dva), ljubitelji vjetra uživat će u otoku Tyree. To je najravniji i najzapadniji otok, koji vole surferi na dasci i zmajevi. Lokalno ga zovu Havajima sjevera zbog njegovih dugih karipskih bijelih pješčanih plaža.
Njegovih 650 stanovnika prijateljski su raspoloženi za turiste i gostoljubivi. Posjetitelji obično dolaze u srpnju na Tyree Music Festival posvećen ljudima Škotske.
Pristup ovom otoku moguć je zračnim putem iz međunarodne zračne luke Glasgow ili trajektom iz Obana.
Najbolje vrijeme za posjet bilo kojem od vanjskih hebridskih otoka svakako je ljeto, kada je vrijeme toplo, dani su duži, a morska voda ima 14 stupnjeva Celzijusa.
Vulkanski Stromboli
Sa svojim prepoznatljivim plažama s crnim pijeskom od vulkanskog pepela, europski otok Stromboli dobro je mjesto za putnike koji vole luksuzna putovanja.
Nema zračne luke, a pristup otoku moguć je trajektom ili hidrogliserom iz sicilijanskih gradova kao što su Milazzo i Messina. Kao i s drugih Eolskih otoka.
Najbolje vrijeme za posjet Stromboliju, jednom od četiri aktivna talijanska vulkana, je u svibnju i rujnu kada ima manje ljudi koji pokušavaju pješačiti blizu vrlo aktivnog vulkana. Ili doživjeti vrlo opuštenu atmosferu talijanskog sela.
Krenite na pješačenje s vodičem, idealno u sumrak, da vidite lavu koja mjehuri i istražite obijeljene kuće i popločane ulice prije nego što naravno kušate talijansku hranu.
Heymej, za gledanje islandskih puffina
Hajmej je najveći od zapadnih otoka uz južnu obalu Islanda. Vjerojatno je najpoznatiji po vulkanskoj erupciji 1973. koja je dovela do potpune evakuacije cjelokupnog stanovništva i prekrila otok s 200 milijuna tona pepela i lave.
Danas postoji gotovo 5000 ljudi, kao i milijun parova puffina (morskih ptica koje nalikuju papigama). Koje se razmnožavaju između travnja i kasnog ljeta kada ih putnici mogu gledati kako na liticama nose ribu svojim mladima. Također ima jedan od najslikovitijih golf terena i poznati festival s vatrometom i glazbom.
Do otoka je prilično jednostavno doći izravnim letovima do i iz Reykjavíka ili možete uzeti impresivnu 35-minutnu vožnju trajektom iz Landeijahofna na islandskom kopnu.