Četvrtak, 21 studenoga, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Cijene nafte 91 dolar, uskoro se probija psihološka granica?

Cijene nafte stabilizirale su se na međunarodnim tržištima blizu razine od 91 dolar. Ulagači pokušavaju procijeniti kakve su šanse za eskalaciju sukoba između Izraela i Hamasa, što bi uzrokovalo poremećaje u opskrbi s Bliskog istoka.

Na londonskom je tržištu cijena barela nakon podneva bila gotovo nepromijenjena u odnosu na zatvaranje trgovine na kraju prošlog tjedna i iznosila je 90,85 dolara. Prošli petak trgovina je zaključena u plusu 4,89 dolara. Znatnijih promjena nije danas bilo ni na američkom tržištu. Gdje se barelom trgovalo po 87,81 dolara. U petak je trgovanje zaključeno u plusu 4,78 dolara.

Može li se rat proširiti na širu bliskoistočnu regiju?

Trgovce su na kraju prošlog tjedna uznemirili upadi izraelske vojske na teritorij blokiranog palestinskog pojasa Gaze. Izrael je najavio odgovor na proboj palestinske islamističke skupine Hamas. Na tržištima strahuju da bi se sukob mogao proširiti na širu bliskoistočnu regiju. Rat Hamasa i Izraela spada među najveće geopolitičke rizike za tržišta nafte nakon ruske invazije na Ukrajinu, rekli su analitičari.

Izrael je pojačao zračne udare na Gazu nakon neuspjele diplomatske inicijative o prekidu vatre. Američki državni tajnik Antony Blinken izjavio je u međuvremenu da će tijekom dana ponovno posjetiti Izrael i razgovarati o mogućim scenarijima.

Cijene nafte - ilustracija
Cijene nafte – ilustracija

Investitori pokušavaju procijeniti posljedice sukoba prije početka velike izraelske kopnene ofenzive. Na kraju prošlog tjedna cijene nafte katapultirale su se. Američke sankcije vlasnicima tankera sa sjedištem u Turskoj i Ujedinjenim Arapskim Emiratima koji su transportirali rusku naftu s cijenama višima od 60 dolara. Cjenovni limit odredila je skupina G7.

Neočekivana odluka SAD-a o strožim sankcijama za vlasnike brodova koji prevoze rusku sirovu naftu s cijenom iznad limita od 60 dolara po barelu počela je iritirati (tržišta), objašnjava John Evans iz PVM-a.

Smeta ih i rusko-saudijski sastanak koji je ruski predsjednik Putin zaključio izjavom da mjere Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC) i njihovih saveznika donose prve plodove i vraćaju stabilnost, dodaje Evans.

Potpredsjednik ruske vlade Aleksander Novak ponovio je u ponedjeljak Putinovo stajalište. Rekao je da je, prema mišljenju Rusije, važno da OPEC+ nastavi s mjerama kako bi se situacija na tržištu stabilizirala. OPEC je odvojeno izvijestio da je barel košarice nafte njegovih članica u petak poskupio 2,19 dolara, na 91,62 dolara.

Na svjetskim su tržištima cijene nafte prošloga tjedna snažno porasle. Trgovci se boje da bi eskalacija sukoba na Bliskom istoku mogla poremetiti opskrbu nafte s tog područja. Na londonskom je tržištu cijena barela prošloga tjedna skočila 7,5 posto, na 90,89 dolara. Na američkom tržištu barel poskupio 5,9 posto, na 87,69 dolara. Nakon što je tjedan dana prije potonula više od 11 posto. Na londonskom je tržištu cijena nafte prošloga tjedna nadoknadila dobar dio tih gubitaka.

Cijene nafte snažno porasle u petak

Cijeloga tjedna cijene nafte kretale su se u relativno uskom rasponu. U petak su snažno porasle, što je ponajviše posljedica sukoba na Bliskom istoku između palestinske militantne skupine Hamas i Izraela. Nakon tjedan dana zračnih napada na područje Gaze, kao odgovor na nedavni napad Hamasa, Izrael je u petak najavio kopnene operacije na području Gaze.

Do tada sukob na Bliskom istoku nije znatnije utjecao na opskrbu naftom u svijetu jer Izrael nije veliki proizvođač. Međutim, trgovci se boje eskalacije sukoba. Uključenja još nekih zemalja iz regije, i razmatraju kako bi to moglo utjecati na opskrbu nafte iz cijele te regije.

Cijene nafte skočile su u petak. Uzrok je što je SAD izrekao prve kazne vlasnicima tankera za servisiranje izvoza ruskih pošiljki s prekoračenim cjenovnim limitom od 60 dolara po barelu.

Taj limit utvrđen je na razini skupine G7 kako bi se smanjio ruski prihod od prodaje nafte. Rusija je drugi najveći svjetski proizvođač nafte i veliki izvoznik,. Stroži američki nadzor njezinih isporuka mogao bi smanjiti opskrbu, strahuju na tržištima.

Analitičari skok cijena pripisuju i procjeni Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC) o padu zaliha na kraju godine.

Cijene su porasle nakon što je OPEC objavio da u ovom tromjesečju očekuje pad zaliha sirove nafte za tri milijuna barela dnevno. Procjena ne uzima u obzir moguće nove poremećaje u opskrbi zbog rata Izraela i Hamasa.

David Hynes iz ANZ-a

Nakon prošlotjednog rasta, na londonskom je tržištu cijena barela u plusu u odnosu na početak godine gotovo 6 posto, a na američkom tržištu oko 9 posto.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno