Umjetna inteligencija postala je jedna od najužarenijih tema u potrošačkom i poslovnom sektoru. Ipak, dočekali smo i njenu mračnu stranu. Sve više prevaranata koristi alate umjetne inteligencije za kibernetičke napade i krađu podataka. Prijevare potpomognute umjetnom inteligencijom i deepfake prijevare eksplodirale su u posljednje dvije godine. Suočavajući kompanije i potrošače s novom vrstama prijevara koju ee mnogo teže spriječiti i prepoznati.
Prema podacima koje je predstavio AltIndex.com, jedna trećina poduzeća već je pogođena prijevarom potpomognutom umjetnom inteligencijom. Više od 80 posto poduzeća to vidi kao istinsku prijetnju.
Deepfake – lažni identitet kreiran uz pomoć umjetne inteligencije
Umjetna inteligencija omogućila je prevarantima da se razviju u sofisticirane napadače. Jedna od njihovih omiljenih metoda za unapređivanje prijevara su deepfake-ovi, koje je sve lakše stvoriti i sve teže prepoznati. Nedavni slučaj financijskog službenika koji je isplatio 25 milijuna dolara nakon video poziva s deepfake ‘glavnim financijskim direktorom’ to potvrđuje.
Broj takvih prijevara naglo je porastao. Kompanije diljem svijeta osjećaju utjecaj ove vrste zlonamjernog sadržaja kreiranog uz pomoć umjetne inteligencije. Istraživanje pružatelja usluga provjere identiteta Regula, provedeno među više od 1.000 stručnjaka za otkrivanje prijevara iz Sjedinjenih Država, Ujedinjenog Kraljevstva, Francuske i Njemačke, pokazuje koliko su one postale uobičajene.
Prema istraživanju, znatan dio kompanija bio je na meti jedne od tri napredne metode prijevare na temelju lažnog identiteta kreiranog uz pomoć umjetne inteligencije. Najčešććom se, s udjelom od 46 posto, pokazala prijevara sintetičkog kreiranja lažnog identiteta. Kod ove metode prevaranti koriste kombinaciju pravih i lažnih komponenti identiteta.
Lažiranje glasa
Nadalje, 37 posto kompanija prijavilo je slučajeve deepfake glasa (lažiranja glasa). Ovo ga čini drugom najčešće korištenom prijevarom s umjetnom inteligencijom. Za sada su video deepfake-ovi (lažiranje video zapisa) puno rjeđi, sa samo 29 posto ispitanika koji su doživjeli takve pokušaje prijevare. Istraživanje je također pokazalo da više od 80 posto ispitanih stručnjaka vjeruje da ove tri metode ozbiljno ugrožavaju poslovanje.
Uz sve više i više prevaranata koji koriste alate umjetne inteligencije za izvođenje sofisticiranih napada, globalni trošak kibernetičkog kriminala porast će na rekordne razine. Prema Statista Market Insightu, očekuje se da će globalni trošak kibernetičkog kriminala dosegnuti 9,2 bilijuna dolara u 2024. ili jedan bilijun više nego prošle godine.
Procjenjuje se da će šteta od kibernetičkog kriminala, unatoč maksimalnim naporima da se spriječi i minimizira, u sljedećim godinama porasti za 70 posto i do 2028. dosegnuti šokantnih 13,8 bilijuna dolara, prenosi Točka na i.