Singapur, Danska i SAD su najbolja mjesta na svijetu za poslovanje, pokazuje istraživanje o rangiranju poslovnog okruženja Economist Intelligence Unit.
„Singapur je i dalje najbolja geografska lokacija na svijetu za poslovanje. ovo je već konstanta posljednjih 16 godina“, rekao je za CNBC Prianty Roy, menadžer prognoze za zemlju i europski analitičar EIU-a.
Faktori koji su ustoličili ovu državu kao vodeću poslovnu destinaciju su njena politička stabilnost i fokus vlade na pomaganju domaćim kompanijama privatnog sektora da se tehnološki unaprijede, rekla je ona.
EIU-ova rang lista procjenjuje atraktivnost poslovanja u 82 zemlje i teritorije. Mjeri se na osnovu indikatora kao što su inflacijaInflacija je povećanje opće razine cijena u određenom vre..., troškovi života, ekonomski rast i fiskalna politika.
Mjerač također nudi uvid u to koje su ekonomije bolje pozicionirane za rast od drugih. Osim toga, „efikasan način da se identificira gdje bi uskoro mogao doći porast investicijiske potrošnje“, rekli su analitičari EIU-a.
Iza Singapura su Danska i SAD, koje su zauzele drugo i treće mesto. Danska je poznata po svojim „čvrstim makroekonomskim osnovama“ i visokokvalitetnom transportnom i digitalnom infrastrukturom. Predstavlja jednu od najatraktivnijih poslovnih lokacija na svijetu, napominje je Roy.
Tržišne prilike će ostati povoljne u SAD. Posebno uz nekoliko ograničenja za vanjsku trgovinu i ulaganja u SAD, dodala je.
„Predviđa se da će Singapur, Danska i SAD imati najbolje poslovno okruženje u narednih pet godina“, pokazuje izvješće.
Njemačka i Švicarska su zauzele četvrto i peto mjesto. Dok Kanada, Švedska, Novi Zeland, Hong Kong i Finska čine ostatak od 10 najboljih mjesta na svijetu za poslovanje.
Koje su države najviše napredovale
Neke države se dosta trude kako bi napredovale na listi, te postigle bolje rezultate. Na toj listi se nalaze države poput Grčke, Katara i Indije.
Grčka je zabilježila najveće poboljšanje u poslovnoj klimi u indeksu EIU-a. Naime, provela je reforme u cilju povećanja kvalitete ekonomskog okruženja, pokazuje izvešće.
Reforme slobodnog tržišta koje je obećao argentinski predsjednik Javier Milei, a koje imaju za cilj da potaknu privatna poduzeća i privuku strane investicije, dovele su do naglog poboljšanja rangiranja Argentine. Stoga je na listi najvećeg napretka poslovnog okruženja zauzela drugo mjesto.
„Indija je jedino tržište jedne države koje nudi potencijal koji se može usporediti sa onim u Kini“. Navodi se u izvješću, dodajući da mladi demografski profil zemlje dobro sluti njenoj radnoj snazi i budućoj potražnji. Indija je zauzela treće mkesto na listi najnaprednijih poslovnih okruženja, navodi BizLife.