Fortnite se nakon gotovo pet godina vratio na Appleov App Store u Sjedinjenim Američkim Državama. Time je okončan jedan od najznačajnijih sporova u industriji mobilnih igara. Povratak popularne pucačine iz prvog lica dolazi nakon što je prošlog mjeseca donesena važna sudska odluka u korist izdavača Epic Gamesa.
Razlozi uklanjanja Fortnitea iz Apple App Storea 2020. godine
Podsjetimo, Apple je 2020. godine izbacio Fortnite iz svoje trgovine aplikacija nakon što je Epic omogućio plaćanja izvan Appleovog sustava. Time su pokušali zaobići Appleovu proviziju do 30%. To je razljutilo tehnološkog diva i potaknulo višegodišnju pravnu bitku između dviju tvrtki.
Nakon nedavne presude, sud je zaključio da Apple ne smije naplaćivati naknade ako aplikacije korisnike usmjeravaju na vanjske načine plaćanja. Također je presuđeno da Apple ne može odlučivati o izgledu poveznica za plaćanje. To je dodatno oslabilo njegovu kontrolu nad aplikacijama.
Epic je izjavio kako je prošlog tjedna ponovno prijavio Fortnite na američki App Store, no Apple je odgađao odobrenje aplikacije od 9. svibnja. U ponedjeljak je sudac naložio Appleu da objasni kašnjenje ili postigne dogovor s Epicom o statusu igre.
Da bi se vratio na App Store, Fortnite je morao proći kroz App Review. To je postupak kojim Apple provjerava aplikacije prije objave. Iako su neke tvrtke poput Amazona i Spotifyja uspješno ažurirale svoje aplikacije u skladu s novim pravilima, Epic je bio suočen s većim izazovima.
Apple se protivi sudskoj odluci i traži odgodu promjena
Kada je Epic pokrenuo sudski postupak, Apple mu je ukinuo račun razvojnog programera, čime je spriječio ponovnu objavu Fortnitea. S druge strane, Epic je uspio otvoriti razvojni račun u Europi, gdje sada nudi Fortnite putem trgovina aplikacija trećih strana, zahvaljujući Zakonu o digitalnim tržištima koji je stupio na snagu prošle godine.
U europskom kontekstu, Apple je također pokušao ukloniti Epicov račun, no nakon javnog pritiska ipak je odustao. Korisnici u Europi mogu igrati Fortnite i putem cloud gaming usluga, koje zaobilaze App Store.
Apple se i dalje protivi najnovijoj sudskoj odluci, tražeći pauzu kako bi poništio promjene koje je već implementirao. Predstavnik tvrtke nije dao komentar na zahtjev za očitovanjem, unatoč rastućem interesu javnosti i medija.
Prema podacima CNBC-a, Apple je u ožujskom tromjesečju ostvario gotovo 27 milijardi dolara prihoda od usluga, što uključuje App Store, oglašavanje, AppleCare, plaćanja i pretplate. Te naknade postaju sve značajniji izvor zarade za Apple, koji se suočava s pritiscima regulacije i sve većim brojem konkurentskih tržišta.
Povratak Fortnitea označava prekretnicu u odnosima između velikih izdavača i tehnoloških platformi. Sukob Epic Gamesa i Applea poslužio je kao presedan za buduće promjene u digitalnoj trgovini aplikacija, kako u SAD-u tako i globalno.