U drugom kvartalu godine globalni dug je, unatoč rastućim kamatamaKamata je cijena uporabe tuđih novčanih sredstava. Kamate ... koje ograničavaju bankovne kredite dosegao je rekordnih 307 trilijuna dolara. Tržišta poput Sjedinjenih Država i Japana potaknula su rast, objavio je to Institut za međunarodne financije (IIF).
Grupa za trgovinu financijskim uslugama je u izvješću rekla da je globalni dug u dolarima porastao za 10 bilijuna dolara u prvoj polovici 2023. I za 100 bilijuna dolara tijekom proteklog desetljeća. Kažu da je najnovije povećanje podiglo globalni omjer duga i BDP-a drugi kvartal zaredom na 336%. Prije 2023. omjer zaduženosti opadao je sedam kvartala.
Sporiji rast, uz usporavanje povećanja cijena, bili su iza povećanja udjela duga, navodi se u izvješću, a prenosi Reuters.
Iznenadni porast inflacijeInflacija je povećanje opće razine cijena u određenom vre... bio je glavni čimbenik iza naglog pada udjela duga u protekle dvije godine. Uz ublažavanje pritisaka na plaće i cijene očekuje se da će dug porasti i premašiti 337% do kraja godine.
Institut za međunarodne financije (IIF)
Najviše duga pravi razvijeni svijet
Više od 80% posljednjeg povećanja duga došlo je iz razvijenog svijeta, pri čemu su SAD, Japan, Britanija i Francuska zabilježili najveća povećanja. Među tržištima u nastajanju, najveći porast zabilježen je u najvećim gospodarstvima, odnosno Kini, Indiji i Brazilu.
“Kako više stope i više razine duga povećavaju troškove državnih kamata, pritisak na domaći dug će se povećati“, rekao je IIF.
Izvješće je pokazalo da je dug kućanstava prema BDP-u na tržištima u razvoju još uvijek iznad razine prije COVID-19. Uglavnom zbog Kine, Koreje i Tajlanda. Međutim, isti omjer na zrelim tržištima pao je na najnižu razinu u dva desetljeća u prvih šest mjeseci ove godine.
Ako inflacijski pritisci potraju na zrelim tržištima, stanje bilance kućanstava, osobito u SAD-u, pružilo bi zaštitu od daljnjeg povećanja stopa.
Očekuje se da će kamatne stopeKamate su trošak, odnosno cijena koju plaćate za pozajmlji... dugo ostati visoke u Sjedinjenim Državama, što bi moglo pritisnuti tržišta u razvoju jer se potrebna ulaganja usmjeravaju u manje rizičan razvijeni svijet.
Fed je, kako se i očekivalo, ostavio nepromijenjene kamatne stope na zadnjem sastanku, ali je signalizirao da je otvoren za daljnja povećanja stopa. Tržišta ne predviđaju povećanje stope američke središnje banke u bliskoj budućnosti.