Tako se prema izvješću za zapadni Balkan Savjeta za regionalnu suradnju ističe da 21 posto stanovništva Bosne i Hercegovine vjeruje da domaća ekonomija nikada neće biti dio EU. Ovo implicira da većina stanovništva vjeruje u to da će bh. ekonomija biti dio Europske unije.
U Srbiji 35 posto stanovništva vjeruje da domaća ekonomija nikad neće biti dio EU. U Sjevernoj Makedoniji 27 posto, Crnoj Gori 12 posto stanovništva, a Albaniji 10 posto.
S druge strane, prema ovim podacima, 84 posto stanovništva BiH vjeruje da je regionalna suradnja dobra za domaću ekonomiju.
Što se tiče zemalja zapadnog Balkana, u Albaniji 88 posto stanovništva vjeruje da je regionalna suradnja dobra za njihovu ekonomiju. U Srbiji 86 posto, Sjevernoj Makedoniji 81 posto, a Crnoj Gori 66 posto.
Na pitanje mislite li da će se opća ekonomska situacija u ekonomiji poboljšati, ostati ista ili pogoršati u narednih godinu dana, 50 posto stanovništva BiH misli da će ostati ista. 30 posto misli da će se poboljšati, 17 posto da će se pogoršati, dok je tri posto odbilo da odgovori.
Ekonomista Radmila Grbić kazala je za Nezavisne Novine da bi članstvo u Europskoj uniji svakako donijelo brojne benefite.
“Od nekih benefita najznačajniji su provođenje pravnih, ekonomskih i političkih reformi. Pored toga pristup EU fondovima, pristup zajedničkom europskom tržištu, ali i veće strane investicije kao posljedica veće sigurnosti investitora”, navela je Grbićeva.
Dodala je da bi, međutim, pravi efekti ulaska u EU u određenoj mjeri ovisili od nas samih.
“To bi bilo do toga da li imamo dobro definisane ciljeve i strategije kako bismo što bolje iskoristili mogućnosti. Kako bi građani imali konkretne koristi”, naglasila je Grbićeva.