Previranja u europskoj automobilskoj industriji mogla bi naškoditi gospodarstvu srednje Europe. Pored toga mogli bi uticati na kvalitetu imovine banaka, upozorio je S&P Global.
Zaključuju da se banke mogu nositi s mogućim gubicima po kreditima. Proizvođači automobila širom Europe muku muče sa slabom potražnjom. Pored toga prijete visoki troškovim i kineska konkurencija, pa su mnogi primorani zatvariti pogone i otpuštaju radnike.
Među rizicima S&P izdvaja i prijetnje SAD carinama i strože propise o emisiji štetnih plinova u EU. Njihovi su problemi veliki udarac ponajprije za srednju Europu budući da automobilski sektor čini od pet do deset posto BDP-a regije. Industrija zapošljava pet posto radne snage, navodi S&P, izdvojivši među rizicima i američke prijetnje.
“Banke u CEE (srednja i istočna Europa – op. a.) izravno su tek u maloj mjeri izložene automobilskom sektoru, preko kredita. Njihov udio u ukupnim kreditima kompanija iznosi oko tri do pet posto”, primjećuje agencija. “No, značajan pad (u sektoru) mogao bi naškoditi gospodarstvu regije i kvaliteti imovine banaka”, dodaju.
Osim kreditima, veliki proizvođači automobila pribavljaju danas novac i na tržištima kapitalaTržište kapitala (engl. capital market), u užem smislu pr.... Šok u autoindustriji mogao bi imati značajne neizravne posljedice, smatraju u S&P-u.
“Novi problemi u automobilskoj industriji mogli bi rezultirati i novim gubicima na kreditima. Ponajprije zbog mogućeg prelijevanja teškoća na dobavljače. Smatramo da su poslovni rezultati banaka u (regiji) CEE i njihova razina kapitala dovoljno snažni da apsorbiraju financijske gubitke”, zaključuju u agenciji.
Kineske banke prate razvoj događaja
Poremećaji u globalnoj trgovini i prijelaz na električna vozila mogli bi istodobno otvoriti priliku za pojedine zemlje, poput Mađarske i Srbije, procjenjuju. Ističe se u analizi da velike kineske banke prate situaciju u srednjoj i istočnoj Europi.
Kineski ICBC osnovao je tako 2019. u Austriji banku koja posluje u cijeloj regiji istočne i srednje Europe. Kao i druge kineske banke s podružnicama u regiji, rekao je analitičar agencije Cihan Duran, izdvojivši i primjere Bank of China i China Construction Banka.
Jako su zainteresirani u prvom redu za Mađarsku, koja spada među najveća tržišta. Nastoje sklapati partnerstva s kineskim kompanijama u Mađarskoj, ali i s mađarskim kompanijama u partnerstvu s kineskim ulagačima i fondovima, primjećuju u agenciji.
Mađarska je za premijerskog mandata Viktora Orbana postala važan partner Kine u trgovini i ulaganjima, piše Hrportfolio. U suprotnosti sa skupinom drugih članica EU-a koje žele smanjiti ovisnost o drugom gospodarstvu svijeta, podsjeća Reuters.