Jeste li se ikada borili s koncentracijom, osjećali mentalnu maglu ili zaboravljali jednostavne zadatke? Naši su mozgovi neprestano bombardirani informacijama i zahtjevima, zbog čega se osjećamo preopterećeni i mentalno iscrpljeni.
Ali postoji jednostavno i dostupno rješenje za izoštravanje vaših kognitivnih sposobnosti i poboljšanje vaše mentalne jasnoće. To nije revolucionarna nova tehnika – to je nešto jednostavno. Radi se o tjelovježbi.
Da. Ista aktivnost koja jača vaše mišiće i vaš kardiovaskularni sustav također ima nevjerojatne prednosti za rad vašeg mozga. Dok vježbanje često povezujemo s tjelesnom spremom i regulacijom tjelesne težine, njegov utjecaj na mozak jednako je dubok, ako ne i veći.
Povezanost uma i tijela
Velike su šanse da ste zaposleni profesionalac koji žonglira s više prioriteta. I vjerojatno tražite konkurentsku prednost koja će vas održati. Pa, vježbanje čini čuda za vašu produktivnost. Prema istraživanju objavljenom u Brain Science, redovito vježbanje oslobađa neurotransmitere kao što su dopamin, norepinefrin i serotonin, koji povećavaju protok krvi i poboljšavaju fokus, sposobnost rasuđivanja, pamćenje i kognitivnu izvedbu. Ne samo to, već poboljšava raspoloženje, motivaciju i sposobnost učenja.
I još je i bolje… Prema istraživanju objavljenom u časopisu Medicine & Science in Sports & Exercise, koje je proučavalo aktivnosti 381 muškarca i 393 žene, tjelesna aktivnost može poslužiti kao štit protiv atrofije mozga – smanjivanja vašeg mozga tijekom vremena. Tko želi da mu se mozak smanjuje kako stari? Ali stvarnost je da hoće ako ne vježbate. Prema istom istraživanju, “Atrofija mozga povezana je s oštećenjem kognitivnih funkcija i funkcije učenja.”
Ali ima još toga. Vježbanje štiti mozak kako starimo, a starimo svi. U jednoj longitudinalnoj studiji na 2235 muškaraca u dobi od 45 do 59 godina objavljenoj u Public Library of Science (PLoS), istraživači su otkrili da muškarci koji redovito vježbaju, ne puše, održavaju zdravu tjelesnu težinu i jedu puno voća i povrća imaju oko 60 posto manje vjerojatnosti da će doživjeti kognitivno oštećenje i demenciju kako stare.
Korisni savjeti koji će vas pokrenuti
Ako se pomisao na redovito vježbanje čini zastrašujućom, pojednostavimo. Nema potrebe kupovati skupo članstvo u teretani i čekati red na traku za trčanje. Istraživanja sugeriraju da, kako starite, hodanje otprilike 10 do 15 kilometara tjedno i lagane vježbe mogu pomoći u iskorištavanju dobrobiti vježbanja koje potiče pumpanje krvi bogate kisikom u mozak.
Upamtite, vježbanje je kretanje i postoji širok raspon aktivnosti koje odgovaraju svačijim željama. Bez obzira volite li trčati ukrug, plesati ili se baviti sportom i slobodnim aktivnostima kao što su vrtlarstvo, golf ili kuglanje, za svakoga postoji ponešto. Čak se i naizgled svakodnevne aktivnosti poput razgledavanja izloga ili preskakanja konopca mogu smatrati tjelovježbom. Dakle, umjesto teških treninga u teretani, koncentrirajte se na čisti užitak koji dobivate od kretanja tijela na način koji vam odgovara. Neka vas ovi osjećaji inspiriraju na vašem putu blagostanja. Vaš mozak će vam biti zahvalan!
Izvor: Inc.; prijevod i prilagodba: Financa.ba (prilikom preuzimanja obvezno navesti izravni link na članak)