Petak, 22 studenoga, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Jeff Bezos: Šef na sastancima uvijek treba govoriti zadnji

Ako se ikad nađete na sastanku s Jeffom Bezosom, nemojte očekivati da će ovaj milijarder, osnivač Amazona, prvi progovoriti.

Prije nego što je Bezos odstupio s mjesta izvršnog direktora Amazona 2021., uveo je praksu da pusti svoje zaposlenike da prvi govore. Sada, njegova djevojka Lauren Sanchez — osnivačica tvrtke Black Ops Aviation kaže da je to jedna od najvažnijih poslovnih lekcija koje je pokupila od njega.

Živjeti s Jeffom je kao imati majstorski tečaj svaki dan. Ono o čemu me je stvarno puno naučio je menadžment.

Lauren Sanchez

Postoji razlog zašto Bezos misli da bi menadžeri uvijek trebali govoriti zadnji na poslovnim sastancima.

“Održavam puno sastanaka i prva bih govorila na sastanku, a Bezos kaže: ‘Ne, ne, ne. Ti si šefica. Ti pričaš zadnja. Pustiš sve druge da govore, tako da ih tvoje mišljenje ne pokoleba‘, rekla je Sanchez.

U govoru iz 2018. Bezos je rekao da je preoblikovanje pristupa njegove tvrtke sastancima “vjerojatno najpametnija stvar koju smo ikada napravili u Amazonu”.

Čitanje dopisa

Bezos je prvo ukinuo PowerPoint prezentacije. Umjesto toga, svaki je sastanak započinjao s otprilike 30 minuta šutnje, tako da su sudionici mogli pročitati detaljan dopis koji pokriva planirane teme za raspravu. Zatim bi zaposlenici iznijeli vlastita razmišljanja o dopisu prije Bezosa. Na taj se način štitio od podređenih koji oponašaju njegovo stajalište kako bi prikupili bodove kod njega.

Razdoblje tihog čitanja stvorilo je “kontekst za ono što će onda biti dobra rasprava”, rekao je Bezos.

To je također način da se osigura da sudionici zaista pročitaju dopis, dodao je. Jednostavno slanje putem e-pošte nije dovoljno: “Zaposlenici će blefirati kroz sastanak kao da su pročitali dopis. Jer smo zauzeti, pa moramo zapravo izdvojiti vrijeme da pročitamo dopis”, rekao je.

Podsjetnik također pomaže da sastanak ne skrene s teme, dodala je Sanchez — osobito ako se trudite da bude što je moguće kraći, bez gubitka ključnih detalja.

Još jedna stvar koju me naučio je: ako ćete imati sastanak, neka osoba koja vodi sastanak napiše dokument o čemu ćete razgovarati i zašto. I ne može imati više od šest stranica.

Lauren Sanchez

Slično tome, Bezos preporučuje da, nakon što završi razdoblje čitanja, sami sastanci budu što kraći rekla je Sanchez. “Ako možete, sastanke držite manje od sat vremena”.

Brojna su istraživanja otkrila da provođenje previše vremena na sastancima – bez obzira radi li se o maratonima od više od sat vremena ili uzastopnim kraćim sprintovima – može povećati razinu stresa i odvratiti vas od posla.

Bezosovu metodu sastanka preferiraju i drugi tehnološki rukovoditelji, piše CNBC. Na primjer, bivši izvršni direktor Twittera Jack Dorsey voli započinjati sastanke čitajući 10 minuta zajedno s drugim sudionicima bilješke iz Google dokumenta.

“Ova praksa daje vremena svima da razumiju o čemu ćemo razgovarati, omogućuje nam da radimo s mnogo lokacija i brže dolazimo do istine/kritičkog razmišljanja”, napisao je Dorsey.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno