Zamislite da stojite u podnožju brda. Brdo je brdo; ako vas netko pita koliko je strmo, vaš odgovor bi uvijek trebao biti isti. Ako se popnete, pa vas upitaju koliko je bilo teško ostvariti taj cilj, vaš odgovor bi uvijek trebao biti isti.
Osim što neće biti.
Naime, prema studiji objavljenoj u Journal of Experimental Social Psychology, sudionici koji su se penjali na isto brdo smatrali su da je zadatak mnogo teži kada su to radili sami nego kada su bili u pratnji prijatelja.
Isto brdo, drugačiji percipirani napor. Ali čekajte, ima toga još: sudionici koji su mislili na prijatelja koji ih podržava kada su zamišljali brdo, doživljavali su brdo kao manje strmo od onih koji su mislili na “neutralnu” osobu ili nekoga tko im se ne sviđa.
Istraživači taj fenomen nazivaju “percepcijom geografskog nagiba“, što zvuči kao proturječnost u terminima. Strmina bi jednostavno trebala biti takva kakva jeste.
Osim kad nije.
Prema istraživačima, na vizualnu percepciju geografskog nagiba utječu fiziološki faktori poput kondicije, dobi i toga koliko se dobro osjećate u datom trenutku. Psihosocijalni resursi — u ovom slučaju socijalna podrška — također čine razliku.
Ovo istraživanje pokazuje da interpersonalni fenomen, socijalna podrška, može utjecati na vizualnu percepciju.
Cilj se čini ostvarivijim kad imate partnera
Ovo otkriće ne iznenađuje nikoga tko je započeo posao sa suosnivačem / partnerom. Pokretanje novog posla je teško, ali ne čini se tako teškim kada se osjećate kao da ste zajedno u tome. Suočite se s bilo kojim izazovom s nekim s kim volite biti, tko ostaje pozitivan suočen s nedaćama i za koga osjećate da vam čuva leđa, i izazov neće izgledati tako zastrašujuće.
Brdo se ne čini tako strmo.
Što znači da je mnogo vjerojatnije da ćete se uspjeti popeti.
I jednako važno, početi se penjati. Što je izazov veći, to je teže započeti. Što je veći geografski nagib — što je veća udaljenost između ovdje (gdje god da se nalazite) i tamo (gdje god želite biti) — manja je vjerojatnost da ćete uopće pokušati.
Zašto započeti kada je vjerojatno da nećete uspjeti?
Ali možete odmah promijeniti svoju percepciju geografskog položaja uključivanjem prijatelja, partnera ili kolege. Možete odmah promijeniti svoju percepciju geografskog nagiba jednostavnim razmišljanjem o prijatelju, partneru ili kolegi, iako se zapravo ništa kod vas nije promijenilo.
Kako pišu istraživači:
Međutim, važno je primijetiti da dobrobiti socijalne podrške često proizlaze iz psiholoških dobrobiti (povećanih osjećaja kompetentnosti, pripadnosti, učinkovitosti i kontrole), a ne izravne instrumentalne pomoći iz izvora podrške.
Ili, manje stručnim jezikom, brdo se nije promijenilo. Što se tiče fizičkih sposobnosti, kognitivnih sposobnosti, praktičnih vještina, iskustva itd., niste se promijenili.
Ali vaša percepcija brda se promijenila, a s time i vaša percepcija vaše sposobnosti da se popnete na brdo.
Ako stvarno želite pokrenuti posao, ali niste jer se čini previše zastrašujućim, učinite to s nekim u koga imate povjerenja. Ako se želite uhvatiti u koštac s trening izazovom, učinite to s nekim u čijem društvu uživate.
Sama prisutnost podržavajućih odnosa može dramatično promijeniti vašu percepciju svijeta oko vas, a s time i vašu spremnost — i sposobnost — da postignete ono čemu se nadate.
Jer uvijek je bolje kada ste zajedno.
Izvor: prilagođeno prema Inc.com – financa.ba