Subota, 26 travnja, 2025

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Kako je Berkshire Hathaway zaradio milijarde ulaganjem u kineski BYD

U jesen 2008., tijekom globalne financijske krize, Berkshire Hathaway je kupio 10% udjela u kineskoj tvrtki BYD za 230 milijuna dolara. To je uključivalo oko 225 milijuna dionica, čija je cijena bila približno 1 USD po dionici. Ova investicija, koja je bila potaknuta vizijom Charlieja Mungera, izazvala je veliko iznenađenje jer je Berkshire obično izbjegavao ulaganja u tehnološke tvrtke.

Charlie Munger prepoznaje priliku

Munger, dugogodišnji partner Warrena Buffetta, prvi je predložio ulaganje u BYD, kineskog proizvođača baterija, mobilnih telefona i električnih automobila. Buffett, poznat po tome što nije ulagao u sektore koje nije razumio, bio je u početku skeptičan. Međutim, Munger je iznio izuzetnu pohvalu za osnivača BYD-a, Wanga Chuan-Fua, što je značajno utjecalo na Buffettovu odluku. Munger ga je usporedio s Thomasom Edisonom u rješavanju tehničkih problema i Jackom Welchem u ostvarivanju ciljeva.

Oduševljenje Charlieja Mungera bilo je neuobičajeno i smatrano je jasnim signalom za investiciju. Buffett je zadužio Davida Sokola, tadašnjeg predsjednika MidAmerican Energy, da ode u Kinu i detaljnije istraži situaciju. Nakon toga, Berkshire je donio odluku o kupnji udjela u BYD-u.

Početci BYD-a

BYD je osnovan 1995. godine u Shenzhenu, a osnovao ga je Wang Chuan-Fu, kemičar i bivši vladin istraživač. Početni kapital od oko 300.000 USD bio je prikupljen od rodbine. Tvrtka je započela proizvodnju punjivih baterija, nastojeći konkurirati skupom japanskom uvozu. Do 2000. godine, BYD je postao jedan od najvećih svjetskih proizvođača baterija za mobilne telefone.

Ključni element uspjeha BYD-a bio je inovativni pristup Wanga Chuan-Fua. On je zamijenio skupu automatizaciju s velikim brojem radnika migranata, a sve je bilo podvrgnuto strogoj kontroli kvalitete. Time je tvrtka postigla niže troškove proizvodnje, što je omogućilo ostvarenje konkurentske prednosti na tržištu.

U 2003. godini, Wang je odlučio proširiti poslovanje i ući u automobilsku industriju. Kupio je posrnulu državnu tvrtku, a iako nije imao iskustva u proizvodnji automobila, brzo je učio. Već 2008. godine, BYD-ov model F3 postao je najprodavaniji sedan u Kini. Također, tvrtka je bila pionir u razvoju plug-in hibridnih vozila, s modelom F3DM, koji je pretekao globalne konkurente.

Nevjerojatna dobit

Investicija Berkshire Hathawaya od 230 milijuna dolara u BYD pokazala se nevjerojatno unosnom. Cijena dionica BYD-a doživjela je dramatičan rast, dostigavši vrhunac u 2022. godini, kada su vrijedile čak 41 put više od početne cijene. BYD je postao dominantna sila na tržištu električnih vozila (EV), a krajem 2023. godine čak je pretekao Teslu kao najveći svjetski prodavač električnih vozila.

Iako je investicija u BYD bila vrlo uspješna, Berkshire Hathaway je od 2022. počeo smanjivati svoj udjel. Do sredine 2024. godine, tvrtka je prodala više od 60% svojih dionica, smanjujući udjel ispod 7%. Posljednja prodaja, koja se dogodila u lipnju 2024., obuhvatila je 1,3 milijuna dionica vrijednih gotovo 40 milijuna dolara.

Razlozi prodaje i dugoročni uspjeh

Razlozi za prodaju udjela nisu službeno objavljeni, no analitičari smatraju da su u pitanju bili kombinirani faktori. Jedan od glavnih razloga mogao je biti ostvareni ogromni profit. Također, rastuće geopolitičke tenzije između SAD-a i Kine, uključujući carine na kineska električna vozila, mogli su utjecati na odluku o smanjenju izloženosti. Osim toga, diverzifikacija portfelja i činjenica da je BYD tehnološka tvrtka izvan SAD-a, mogla su biti dodatna motivacija za prodaju.

Iako je Berkshire Hathaway smanjio svoj udjel u BYD-u, priča o ovoj investiciji ostaje izuzetno važna i poučna, piše Poslovni dnevnik. Ona pokazuje kako vizija i prepoznavanje izvanrednog vodstva mogu dovesti do nevjerojatnih rezultata, unatoč početnim skepticizmima. Iako su Buffett i Munger možda smanjili svoju izloženost, početna investicija u BYD donijela je Berkshireu neizmjerne prinose, a Mungerov instinkt i dalje ostaje ključni faktor uspjeha.

Ova priča je izvrsno primjer kako čak i kada se drže stroga pravila ulaganja, iznimne prilike mogu dovesti do nevjerojatnog uspjeha.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno