Ključne kamatne stopeKamate su trošak, odnosno cijena koju plaćate za pozajmlji... u razvijenom svijetu trebale bi unatoč trenutnoj visokoj inflaciji pasti na pretpandemijske razine zbog niske produktivnosti i starenja populacije. Objavio je Međunarodni monetarni fond (MMF), u kojem tvrde da će trenutni rast kamataKamata je cijena uporabe tuđih novčanih sredstava. Kamate ... biti zaboravljen jednom kad cijene počnu padati.
Rast kamatnih stopa diljem svijeta diktiraju središnje banke, američki FED, europski ECB, Bank of England, Švicarska narodna banka i ostali. To su na svojim ratama osjetili brojni kupci nekretnina te oni koji se tek planiraju zaduživati.
Razvijeni svijet pod pritiskom je najviše inflacije u posljednjih 40 godina. Zbog čega je dizanje kamata nužno kako bi se ograničila potrošnja i spustile cijene prema prihvatljivim razinama inflacije od dva posto godišnje.
Najveći generator inflacije u protekloj godini bila je ruska invazija na Ukrajinu uslijed koje su cijene svih energenata odletjele u nebesa.
Trend dizanja kamata
U MMF-u smatraju kako će trend dizanja kamata biti prošlost jednom kad ‘se inflacijaInflacija je povećanje opće razine cijena u određenom vre... vrati pod kontrolu. Zbog toga će središnje banke u razvijenom svijetu morati spuštati kamate prema razinama viđenim prije pandemije koronavirusa.
Drugim riječima, očekuje se nova era ‘besplatnog novca’ kad su kamatne stope bile blizu ili na nuli. No u MMF-u se ne usude predviđati kad će se to dogoditi.
Njihovi ekonomisti smatraju da će starenje populacije biti faktor koji će spustiti inflaciju, a posljedično i kamatne stope. Stariji ljudi, naime, troše manje i ne rade.
Najbolji potrošači su mladi ljudi u dvadesetim godinama života i oni koji formiraju obitelji u tridesetima i četrdesetima. No nakon četrdesete godine života potrošnja u pravilu pada i takvi potrošači djeluju protuinflacijski.
Andrew Bailey, guverner Bank of England, nedavno je izjavio da je udio britanske populacije u dobi između 20 i 59 godina pao ispod 65 posto ukupne populacije. Te da će se taj udio dodatno smanjiti u desetljeću pred nama.
Drugi faktor koji će oboriti inflaciju je niska produktivnost. Prije velike financijske i gospodarske krize 2008. produktivnost industrijskog sektora gurala je opću produktivnost, no ona je oštro pala po izbijanju krize. Sličan fenomen očekuje se i sada, posebice ako razvijene zemlje odu u recesiju.
Izvor: tportal