Argentina i njihov kapetan Lionel Messi su postali u nedjelju svjetski prvaci. Navijačka srca su podijeljena oko sportskih zasluga. Ipak, sedmostrukog osvajača Zlatne lopte, Messi koji je upotpunio svoju izuzetnu kolekciju medalja, postat će zapamćen po još jednoj nenogometnoj stvari u finalu. Argentinski kapetan je došao ogrnut specifičnim predmetom na dodjelu medalja i pehara za svjetske prvake.
Na travnjaku, prije dodjele medalja šeik Tamim bin Hamad Al Thani mu je uručio plašt. Južnoamerička ikona ga je nosila preko ramena u trenutku kada je prilazila uzbuđenim suigračima.
O kakvom se odjevnom predmetu radi?
Plašt koji je upao u oči cijeloj zemlajskoj kugli bio je crno-zlatne boje i poznat je kao bišt. Njega tradicionalno nose muškarci na vjenčanjima i zvaničnim događajima u mnogim zemljama Zaljeva. Bišt kojijm je bio ogrnut Lionel Messi izrađen je u Kataru u radnji Al Salima. Ova trgovina je do sada oblačilakatarsku kraljevsku obitelj. Do sada su prodavali osam do deset odjevnih predmeta dnevno. U ponedeljak je prodaja porasla na 150 primeraka, uključujući tri slična onom koji je dobio Messi. Izrađen je od pamuka iz Japana i njemačkog zlatnog konca, u vrijednosti od nevjerojatnih 2.000 EURa.
“U jednom trenutku ispred prodavnice je čekalo na desetine ljudi. Skoro svi su bili Argentinci”, rekao je Al Salim za France press, gledajući u osmoricu navijača novog svetskog šampiona kako se slikaju obučeni u bišt sa kopijom trofeja u rukama.
Kako je bišt dospio do Lionel-a Messi-ja
Al Salim je gledao pobjedu Argentine protiv Francuske u baru u blizini svoje radnje nakon što je organizacijskom odboru Svjetskog prvenstva predao dva ručno napravljena bišta. Izrađeni su bili prema dimenzijama Argentinskog i Francuskog kapetana. Ideja je bila da služe kao poklon i uspoma iz Katara, Lionel-u Messi-ju i Hugo Llorisu.
Nismo znali tko će točno nositi bišt. Ostao sam iznenađen i zapanjen vidjevši kako šeik Tamim bin Hamad Al Tani pokriva Messi-jeva ramena.
rekao je za AFP – Al Salim, proizvođać bišta
Članovi organizacijskog odbora mundijala, koji su naručili bišt od njega, kako je rekao, tražili su “što lakšu i providniju tkaninu”.
“Bio sam iznenađen jer je zima, pa mi se čini da je cilj bio da se ipak vidi argentinski dres, a ne da se prekrije”, dodao je Al Salim.
Zapošljavajući oko 60 krojača, Al Salim je najveći od pet proizvođača bišta u Kataru. Potrebno je oko sedam dana da se dizajnira svaki njegov komad, plod proizvodnje u sedam faza tokom kojih različiti radnici vezu kragnu i rukave zlatnim koncem.