Ponedjeljak, 19 svibnja, 2025

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Nafta na nižim razinama zbog gospodarske neizvjesnosti i geopolitičkih napetosti

Cijene nafte bilježe pad nakon što je kreditna agencija Moody’s snizila rejting Sjedinjenih Američkih Država. Dodatni pritisak na tržište stvorili su slabi gospodarski pokazatelji iz Kine, koja je ključni globalni uvoznik sirove nafte.

Trgovinske nesigurnosti i kreditno snižavanje SAD-a

Brent nafta pala je za 51 cent, odnosno 0,8 posto, te iznosi 64,90 dolara po barelu. Američka WTI nafta bilježi pad od 45 centi, ili 0,7 posto, te se trguje po cijeni od 62,04 dolara po barelu. Ugovor za WTI koji istječe u lipnju bilježi manji promet, dok srpanjski ugovor vrijedi 61,49 dolara.

Unatoč prošlotjednom rastu cijena, kada su SAD i Kina postigle trgovinsko primirje, tržište je ponovno pod pritiskom. Tada je došlo do dogovora o 90-dnevnoj stanci u trgovinskom ratu i smanjenju carina.

Pad cijena dodatno je potaknut negativnim ekonomskim signalima iz dvije vodeće svjetske ekonomije. Viša analitičarka Priyanka Sachdeva istaknula je kako snižavanje kreditnog rejtinga SAD-a ne djeluje izravno na potražnju, ali stvara opreznije tržišno raspoloženje.

Neizvjesnost oko nuklearnih pregovora između Irana i SAD-a

Moody’s je sniženje rejtinga objasnio rastućim američkim dugom, koji je dosegao 36 bilijuna dolara. Takav fiskalni pritisak mogao bi otežati provođenje planova Bijele kuće, uključujući smanjenje poreza.

Istodobno, kineski službeni podaci pokazuju usporavanje industrijskog rasta i maloprodaje u travnju. Iako su brojke nadmašile očekivanja analitičara, zabrinutost oko općeg oporavka kineskog gospodarstva i dalje ostaje prisutna.

Trgovinsko primirje između Pekinga i Washingtona nije dovoljno da neutralizira dugoročne negativne učinke carinskih politika. Kineski izvoz, posebno pogođen carinama od 30 posto, i dalje trpi štetu, unatoč ukidanju dijela nameta.

U pozadini tržišnih kretanja ostaje i neizvjesnost oko nuklearnih pregovora između Irana i SAD-a. Američki izaslanik Steve Witkoff izjavio je kako svaki dogovor mora uključivati prekid iranskog obogaćivanja urana, što je odmah naišlo na kritike iz Teherana.

Analitičar Tony Sycamore naglasio je kako Iran teško može mirno pristati na uvjete koji zadiru u temeljne nacionalne interese. Posebno nakon što su njegovi regionalni saveznici, poput Hamasa i Hezbollaha, oslabljeni ili u povlačenju.

U europskom kontekstu, napetosti između Rusije i Estonije dodatno su se zaoštrile. Moskva je zadržala grčki tanker koji je napustio estonsku luku, što bi moglo pogoršati odnose u Baltičkoj regiji.

U SAD-u je zabilježen pad broja aktivnih naftnih platformi na najnižu razinu od siječnja, navodi Baker Hughes. Proizvođači ostaju usmjereni na smanjenje troškova, što bi moglo ograničiti rast domaće proizvodnje tijekom godine.

Ova zbivanja dodatno doprinose nesigurnosti na tržištu, koje je pod pritiskom više globalnih čimbenika. Kako prenose Financije, investitori i dalje prate razvoj događaja s velikim oprezom.

U uvjetima političkih napetosti, gospodarskih neizvjesnosti i promjenjivih energetskih pregovora, kretanje cijena nafte ostaje nepredvidivo i osjetljivo na vanjske šokove.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno