Cijena nafte porasla na međunarodnim tržištima prema 86 dolara, potaknute procjenama da će Saudijska Arabija smanjiti proizvodnju i u rujnu.
Na londonskom je tržištu cijena barela nakon podneva bila viša za 74 centa nego na zatvaranju trgovine na kraju prošlog tjedna i iznosila je 85.73 dolara. Na američkom tržištu barelom se trgovalo po 98 centi višoj cijeni, od 81.56 dolara.
U Londonu ugovori s rokovima isporuke u rujnu istječu danas. Aktivnije se trgovalo ugovorima s rokovima isporuke u listopadu, s cijenom višom za 89 centi, od 85.30 dolara. Na kraju prošlog tjedna cijene su se na oba tržišta ustalile na najvišim razinama od travnja. Poduprte smanjenom opskrbom i procjenama da je američka središnja banka pri kraju ciklusa podizanja kamatnih stopa koje koči gospodarstvo i potražnju.
Tržište su potaknula očekivanja da će Saudijska Arabija produljiti odluku o smanjenju opskrbe za milijun barela dnevno i na rujan. Tržišne antene signaliziraju rast cijena. Saudijska Arabija definitivno će nastojati pojačati taj signal produljenjem odluke o smanjenju proizvodnje. Smatra John Evans iz PVM-a, prenosi seebiz.eu.
Rijad je prema prvotnoj odluci trebao smanjivati opskrbu za dodatnih milijun barela u srpnju. Tako bi je naknadno protegnuo i na kolovoz. Tako su zalihe nafte u nekim dijelovima svijeta, posebno u SAD-u, počele padati jer potražnja nadmašuje ponudu.
Cijene nafte više su 18 posto no što su bile sredinom lipnja. Jer tržište ponovo bilježi deficit, s obzirom na rekordno veliku potražnju i smanjenu saudijsku opskrbu, i mijenja pesimistične prognoze o gospodarskom rastu. Naveli su analitičari Goldman Sachsa u bilješci od 30. srpnja.
Banka procjenjuje da je globalna potražnja u srpnju porasla na rekordnih 102.8 milijuna barela dnevno. Te podigla je procjenu rasta potražnje temeljem poboljšanih procjena gospodarskog rasta u Indiji i SAD-u, koji bi trebali nadoknaditi smanjenju potrošnju u Kini.