Ponedjeljak, 25 studenoga, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Najgori mjesec u godini za britansku funtu. Očekuje se daljnji pad

Britanska funta je u rujnu pretrpjela svoj najgori mjesec u odnosu na američki dolar u godinu dana. Stratezi i za ostatak godine pokazuju malo optimizma.

Sterling je pao 3,75% u odnosu na dolar tijekom mjeseca rujna. Zabilježen je tako pad kakav nije viđen od kraja prošlog ljeta. U to je vrijeme britansku valutu uzdrmala najprije politička i gospodarska neizvjesnost, zatim kratkotrajni “mini-proračun” koji je najavila bivša premijerka Liz Truss, što je gurnulo sterling na rekordno nisku razinu.

Funta je prošlog mjeseca pala i 1,26% u odnosu na euro, zabilježivši najslabiji učinak od prosinca 2022. Na devizne tečajeve u posljednje dvije godine utjecala su očekivanja kamatnih stopa. Pri tome više stope općenito čine valutu privlačnijom za strana ulaganja.

Tržišna očekivanja za vrhunske kamatne stope u Ujedinjenom Kraljevstvu porasla su do 6,5% tijekom ljeta. I to dok se zemlja borila s inflacijom koja se držala na zapanjujućim razinama, a potrošačke su se cijene počele hladiti u drugim razvijenim gospodarstvima.

Očekivanja centralnih banaka

Bank of England pauzirala je svoju seriju od 14 uzastopnih povećanja kamatnih stopa u rujnu. Zadržali su ključnu stopu na 5,25%. Na razini za koju su ekonomisti i promatrači tržišta brzo sugerirali da vjerojatno predstavlja njen vrhunac.

Ova “ponovna procjena očekivanja” stope i profila kratkoročnih britanskih kamatnih stopa gurnula je funtu niže u odnosu na američki dolar, rekla je za CNBC Jane Foley, glavna devizna strateginja u Rabobank.

Postoji isto tako očekivanje da je Europska središnja banka završila s povećanjem stopa. No dok se tečaj eura u odnosu na funtu povukao s najviših vrijednosti raspona koji su dominirali od kasnog proljeća, valutni par ostaje relativno povišen odražavajući nedavno povećanje recesijskih rizika s kojima se suočava gospodarstvo Ujedinjenog Kraljevstva.

Jane Foley

“Banka Engleske je, među središnjim bankama G10, vjerojatno u najtežem položaju”. Rekao je to Jim McCormick, makro strateg u Citiju, za CNBC-jev “Squawk Box Europe”.

“Moraju uravnotežiti sve slabije izglede za rast s vrlo visokom inflacijom. Mislim da slabost sterlinga znači manje cijene za Bank of England u budućnosti. Mislim da je dio toga prepoznavanje niskog rasta i visoke inflacije, i očekujem da će sterling dalje slabiti.”

Unatoč monetarnom stezanju od strane Federalnih rezervi, predviđa se da će američko gospodarstvo ove godine rasti između 1,5% i 1,9%.

Iako njezino najveće gospodarstvo Njemačka pada u recesiju, ECB ove godine očekuje rast u eurozoni od 0,7 posto.

To odgovara usporedbi s prognoziranim rastom od 0,5% koju je Bank of England dala za Ujedinjeno Kraljevstvo. S tim da Organizacija za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD) predviđa čak nižu ekspanziju, blizu 0,3%. Slika je svjetlija nego što je bila prije godinu dana, ali izgledi za blagu recesiju ostaju na vidiku.

Pad u odnosu na dolar

Istraživačka skupina Capital Economics predviđa pad funte na 1,20 dolara do kraja godine. To je zbog globalne situacije, a ne zbog očekivanja nižih kamatnih stopa u odnosu na SAD ili eurozonu.

“Kad se kamatne stope u Ujedinjenom Kraljevstvu konačno smanje krajem 2024., sumnjamo da će se stope smanjiti dalje i brže nego što ulagači očekuju”, rekli su ekonomisti Ashley Webb i Joe Maher u bilješci. Predviđaju smanjenje stope na 3% u 2025. U usporedbi s trenutnim očekivanjima od 4,5% do kraja 2025.

Michael Cahill, G10 FX strateg u Goldman Sachsu, jednako je neraspoložen prema funti i predviđa trgovinu ispod 1,20 USD. “Vratila se jesen i mi predviđamo gubitke za funtu. To je prije svega zato što su najnovije odluke Banke Engleske pokazale „golublji nagib“ koji daje prednost rastu i nedavnim razvojima u odnosu na širu sliku.”

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno