Primjećuju li se takve opasnosti u gospodarstvu, proizvodnji, politici ili samo u psihičkom stanju pojedinca, svejedno je. Zovu se isto – kriza.
Što znači kriza i zašto?
Ako se obratite starogrčkom ili latinskom za pomoć u razumijevanju ove situacije, dobit ćete ovaj odgovor:
- Krisis (grčki) znači odvajanje, izbor, odluka.
- Kriza (latinski) se prevodi kao presuda i odluka.
Uzimati u obzir sve to znači razumjeti i značenje svake krize – situacije koja je neugodna, opasna, nesređena, koja sa sobom nosi oskudicu i siromaštvo, ali je i prekretnica. Kad dođe kriza, oslonite li se bilo na ‘grčki’ bilo na ‘rimski’ korijen, shvatit ćete da svaka kriza zahtijeva neku odluku, zdrav razum i prosudbu. Kad je kritičan trenutak, medicinar će tijekom razvoja bolesti reći da je krizni trenutak.
Ako nema kriza, nema promjena, nema rasta, nema prijelaza u sljedeću fazu razvoja, na jelovniku je stagnacija. Ali, nažalost, to je stanje koje nije održivo. Tako priroda uči, a protuargument još nije zaslužio.
Nova kriza je na pomolu
Jim Shlexer jedan je od analitičara kriza, prvenstveno ekonomskih, poslovnih, na razini poduzeća. Jedan je od rijetkih autora koji su od kraja ovog proljeća dali naslutiti da je nova krizna situacija na pomolu. On je jedan od samouvjerenih koji najavljuje velike promjene koje su već počele i koje će kulminirati u sljedećih nekoliko godina. Shlexer piše:
“Svi ste vjerojatno pratili što se dogodilo kada je Silicon Valley Bank (SVB) bankrotirala zbog krize likvidnosti.” Banka je svoj slobodni kapital uložila u dugotrajnu imovinu, tako da nije imala slobodnih novčanih sredstava.
Zastrašujuće je da je na pomolu još veća kriza o kojoj nitko ne govori. Možda će od vas zahtijevati da potpuno promijenite svoj način razmišljanja i svoj odnos prema bankama, iznajmljivanju prostora, zaposlenicima, nekretninama, pa čak i svom poslu.
Kako će se ova kriza odvijati?
Nadolazeća kriza koju predviđaju Shlexer i njegovi istomišljenici potaknuta je sve većom popularnošću rada od kuće. Za to je izravno kriv Covid i njegova imovina.
Dok su se, prema Schlekserovim riječima, mnoge tvrtke godinama opirale ovom trendu, koji je inače bio zamjena za ‘nerad’, pandemija ih je preobratila. Sila prilika. Igra je promijenjena i ljudi su shvatili i dokazali u praksi da su kod kuće produktivniji. Povrh svega, nema gubljenja vremena i energije u prijevozu do ureda. U velikim gradovima svi znaju što znači svaki dan doći na posao.
Ova promjena već je pokrenula cijeli niz kaskadnih reakcija.
Prve će promjene osjetiti tvrtke koje iznajmljuju poslovne prostore. Trebat će im samo pola prostora ili čak manje.
“Ako su tvrtke iznajmljivale četiri etaže poslovnog prostora, sada će im trebati samo dvije. Mnogi bi stanari upravo sada otkazali višak prostora da nije bilo dugoročnih ugovora o najmu koje su potpisali godinama prije pandemije. Kad-tad će ti ugovori isteći i krenut će nove nevolje“, objašnjava očekivani krizni scenarij Shlexer.
Kako preživjeti?
U prošlosti su poslovni prostori bili sigurna investicija. To prestaje važiti. Kako zakupci budu smanjivali kvadraturu za najam, stanodavci će se naći u teškoj situaciji. Doći će u situaciju da će iznajmljivati manje prostora od planiranog i neće moći plaćati svoje rate. S druge strane, ako u zgradi nema potražnje za prostorom za najam, to također znači da zgrada manje vrijedi.
“Tu će na scenu stupiti banke i morati intervenirati”, predviđa analitičar. “Njihov će problem biti što je vrijednost zgrade prepolovljena i neće moći prodati nekretnine i pokriti hipoteku.” A to znači da će se suočiti s velikom krizom likvidnosti poput one koja je uništila SVB”, piše Shlexer.
Ovaj scenarij je poput bankarske krize 2008-2009. koji je opustošio tržište stambenih nekretnina. Samo što će ovaj put biti vođen poslovnim nekretninama.
Shlekser podsjeća da će se sve to odvijati polako jer ugovori o najmu istječu idućih godina. Mnoge će banke stoga biti u financijskim problemima.
Shlexer savjet?
“Morate promijeniti svoj odnos prema svojim bankarima.” Promijenite model. Morate razumjeti rizike kojima će svi biti izloženi i odmah početi igrati na sigurno. Kriza je tu i morate biti spremni na nju”, kaže analitičar ukratko za sve koji žele čitati.